Avansas ve Ofis İhtiyaçları Tedarik Pazarı

Avansas

Şu sıralar televizyon reklamları ile karşımıza çıkan avansas bizlere ofis ihtiyaçları tedarik pazarını yeniden hatırlattı. Bende bunu sıcak konulardan biri olarak gördüğüm için bu konuya ve bu konu nezninde bu pazara bir değineyim istedim.

2012 Senesinde e-ticaret yöneticisi olarak görev aldığım bir tedarik şirketinde avansas ı sıkıca araştırmıştım . O dönemde henüz Topbaş ailesinden yatırım almamışlardı .

2012′ nin 3. çeyreğinde Topbaş ailesi Avansas a yatırım yaptı , biliyorsunuz ki BİM de Topbaş ailesinin başarılı iş modellerinden bir tanesi.
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/07/11/bimin-gucu-ofislere-uzanacak )

Benim araştırma yaptığım dönemlerde çalıştığım şirketin müdürü orada idi yani bizim eski müdür oranın yeni müdürü idi sanırım yabancı genel müdür daha yeni olsa gerek . Ve eski müdür yine sektörün içinden bizim şirketten çok tecrübeli birisidir.

Şirket büyüdükden sonra demekki kademeler değişti , işleyiş ve yapı farklılaştı.

Rainer Thews
http://tr.linkedin.com/pub/rainer-thews/63/1a2/393

Hakan GÜMÜŞ
http://tr.linkedin.com/pub/hakan-g%C3%BCm%C3%BC%C5%9F/3b/489/976?trk=pub-pbmap

Peker Ailesi

Avansas Peker Ailesine ait ; Peker ailesi kim derseniz Peker Tekstil ve Bakırköy de ki Town Center alışveriş merkezilerini örnek gösterebilirim . NE ilginçtir ki 2003 senesinde Town center da çalışmıştım :) .

Ofis malzemelerinin internet üzerinden sipariş ile tedarik edilmesi, müşteriler açısından oldukça makul bir çözüm bunun yanında uygun fiyatlar ve kampanyalar ile desteklenir ise sadık müşteri sayısınında artacağına eminim.

Ofix

Yine bu pazarda olan Ofix ‘ de son dönemde agrasif bir büyüme gerçekleştirdi. Ofix 2012 senesinde kuruldu Avansas ise 2009 senesinde bu anlamda avansas ın bir çok açıdan kat etmiş olduğu yol daha fazla görünüyor. Bence Ofix.com da iyi yerlere gelecek eğer süreci iyi yönetirlerse ve işler istedikleri gibi giderse .

Kar marjı düşük bir pazar olduğunu biliyorum , bu pazarda sürümden kazanmak çok önemli o yüzden uzun vadeli düşünmek lazım ve olabildiğinde masraf kalemlerinde doğru hareket etmeli.

 Her şeyi doğru yaparsınız ama pazar hazır değildir !

Şu anda ofis tedarik pazarı internet ortamında talep toplamaya ve para kazanmaya ne kadar hazır bunu kestirmek için biraz erken olabilir . Kimi zaman her şeyi doğru yaparsınız fakat pazar hazır değildir . Sunuşunuz , duruşunuz , misyon ve vizyon ‘ unuz dört dörtlük olsa bile dediğim gibi  ; kimi zaman , dönüşüm oranlarınızı , cirolarınızı ve sonuç olarak karınızı istediğiniz seviyelere çekemeyebilirsiniz. Tüm bunlardan dolayı girişimci olmak zordur ve sabır ister.

Ek : Kar marjının oranı biraz da size bağlı ürünü kendiniz tedarik ediyorsanız birinci elden elbetteki karınız yüksek olur tabi burada ayrı bir nakit gücü demek .

2. ve ya 3. kanaldan ürünü alıyorsanız yine dediğim gibi sizin karşı taraf ile olan anlaşmanız , şartlarınız , ödemeleriniz ve günün sonunda kar marjınızı nasıl bir yerde sabitlediğiniz önemli.

Private shopping ler örneğin %20-%25 kar marjları ile çok zor dönüyorlar , yatırım alamayanlar diskalifiye oluyor .

Masrafların azdır %10 ilede kazanırsın Masrafların çoktur %70 ‘ ler bir şey kazanamassın . Bundan dolayı kar marjının artması cironun artmasından önemli . Birde büyüme ile gelen masraf kalemlerinin minimize etmelisin eğer sen büyürken masraflarında aynı oranda büyüyorsa yada birbirine çok yakınsa yine her an maçı kaybedebilirsin .

% 70 büyüdüysen masrafların örneğin %30 büyümeli . Masraflarında %50 büyürse kemer atar , pantolon düşer .

Türkiye tam bir kobi cenneti

Türkiye gerçekten tam bir Kobi cenneti bu anlamda gerçekten bu alana hizmet etmek, denemek oldukça heyecanlı ve kazançlı iş fikirleri ortaya çıkarabilir.

Firma sahibi Sedat bey ‘ in hedeflerinin en büyüğü, Türkiye nin bir numaralı İnternet Tedarik Alanı olmak diye biliyorum .

Bu işte karlılığı şu şekilde ayarlamak gerekiyor ;

Çok giden ve rakebeti olan ürünlerde %5 – %10
Orta derecede ilgi ören ürünlerde %30 ‘ un altına düşmemeli !
Bazı çok talep olmayan ürünlerdede kar marjı %70 ‘ e kadar çıkabilir.

Zaten bu strateji e-ticaret in değil ticaret özünde vardır . Çok gideni ucuz verirsin müşteriyi kazanırsın onun yanında daha karlı ürünleri de pazarlama imkanın olur.

Dediğim gibi ; yapıyı, süreci, bütçeyi ve bir çok noktayı iyi ve doğru yönetmek gerekiyor.

Kendi markalarını üretiyorlar

Private shopping ‘ lerin ürün tedarik ederek kar etmede yaşadıkları sıkıntı onları kendi makarlarını çıkarmaya yada kendileri için büyük firmalardan üretim yapmalarını talep etmelerine kadar getirdi.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

2 adet yorum var

  1. Hakan Bey Merhaba,

    Açıkçası yazınızı yeni okuma şansı buldum, yazınızda bahsetmiş olduğunuz iki proje içinde hem gururla yazınız okudum hem de biraz üzüldüm açıkçası, bu iki güzel projenin de başarılı olmalarının arka planın da şahsımın proje yöneticisi olarak ve şirketim deki yazılım ekibinin bir nebze de bahsedilmemiş olması üzüntümün sebebi. yine başarılı bir yazı olarak bulduğumu belirtmek isterim.

  2. Merhabalar Silat kagit dan iletişim kurmak istiyorum üretimini yapmış olduğumuz ürünler ile görüşmek icin.
    Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.