Benim kürem yok, amacım ekosisteme farkındalık katmak.

Bir yanlış anlaşılmayı düzeltmem gerekiyor.

( blogda bu yazıda geçen her satır ile ilgili detaylı bir sürü yazı var onları da okuyun )

Aslında bu yanlış anlaşılmaya ben sebep oldum, insanlar bloğumda ki yazıları okuyup bir ders çıkarır diye düşünüyordum ama cümle çekip yorum yapmayı memleket olarak daha çok severiz, bunu unutmuşum.

Bildiğiniz ( yada bilmediğiniz ) üzere; e-ticaret ülkemizde ki ikinci baharını yaşadığından beri bu işlere bulaşmış durumdayım 2009-2010’de Türkiye’de internet üzerinden tekstil ürünleri satmaya kafaya koyan, bunun uğrunda para batırıp bir sürü tecrübeyi sırtlayan biri oldum. O dönemde private shopping’lerin bile henüz girmediği dönemde 25 yaşında bir girişimci olarak iyi bir öngörüde bulunmuştum diye düşünüyorum.

Yıllar geçtikte dijital hayata daha çok bağlandım . Zaman içerisinde de çevrem genişlemeye bilgim her gün artmaya başladı ve  öğrenmeye de devam ediyorum.

Süreç içerisinde E-ticaret fay hatları değiştirerek ilerledi hal böyle olunca da bazı konulara zamanı gelince değinmek istedim. Hatta biraz sert değinmiş olacağım ki bazı şirket sahiplerinden ( e-ticaret sektörüne hizmet satıp para kazananlar ) dolaylı tepkiler aldım diyeyim yumuşak kalsın çünkü başka bir kelime kullanırsam mahkemelik oluruz. ( T ile başlayan T ile biten kelime ).

 

Hatta yine isim veremeyeceğim bazı CEO’lar bazı yayın organlarında ki e-ticaret kanayan yarasına parmak basan yazıları kaldırttılar.

 

O dönemlerden bugünlere ben hiç susmadım her yerde bas bas bağırdım ama amacım kahinlik filan değildi; sadece insanlara genç girişimcilere doğruları anlatmaktı, onların temkinli davranmasını sağlamaktı.

Ben biliyordum dedim doğru ama amacım geleceği görüyorum demek değil di; Ey girişimci kardeşim, paranı batırma, küçük girişimciyi kör eden büyük başarılı girişimciler başlıklı uzunca bir yazı yazdım ….

 

E-ticaret siteleri kapanıp, ülkeden çekilip yada batınca,

“ben söylemiştim” dedim hep,

söylemek istediğim şuydu “bakın gördünüz mü sizi uyarmıştım”  burada bir yanlış anlaşılma oldu. Sizlerden beklediğim tepkide şuydu ; Adam bizi uyarmıştı yahu. Kaç senedir her yerde yazıyor temkinli davranın ey genç girişimciler diye.

Yorumlarımdan sonra danışmanlık teklifi aldım ve hepsini reddettim. Sebebi de aşağıdadır, herkese verdiğim cevapta aşağıda ki şekilde oldu.

Büyüt

Yorum

Teşekkürler,

 

( ” At Gözlüğü 1978 yılında TRT 1‘de yayımlanmış DuygusalMacera türündeki Türk dizisi. Yusuf Kurçenli yönetmenliğini yapmıştır. o yıl dizi TRT Cengiz Polatkan Ödülü almıştır. ” )

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.