E-Ticaret Adımlarım : Adım 7

adım 1 , adım 1/a , adım 2 , adım 3 , adım 4 , adım 5 , adım 6 , adım 7

E-Ticaret Adımlarım Yazı Dizisi

Sizlere E-ticaret serüvenlerimden birini bir yazı dizisi haline getirdim ve 7. adım ile sonlandırıyorum. Özet ile tekrardan alır isem , modavetrend.com ile başladığım blog yazma alışkanlığı e-ticaret sitesi olan modapasaji.com ile büyüdü, pekişti ve bir sinerjiyi açığa çıkardı diyebiliriz.

Modapasaji.com ne oldu peki ? Nerelere Vardım .

Modapasaji.com tam bir sene boyunca aktif şekilde hayatını sürdürdü. Ve yaptığım tüm çalışmalar pozitif sonuç verdi. Bir işi yaparken elinizde ki sermaye kadar ilerleyebilirsiniz. Bilginiz sizi mutlaka bir noktaya getirir ama bunuda sırtlayacak ve adımlarınızı büyütüp hızlandıracak şey sermaye akitifidir.

Ben bu işe bire bir rakam veriyorum 10,000 TL sermaye ile başladım. Bu ufak sermaye ile kurduğum e-ticaret sitesi 1 sene boyunca çok güzel satışlar gerçekleştirdi. Her ay büyüyen bir ivme ne kadar doğru adımlar attığımı bana gösteriyordu % 3 iade oranı , 50-60 çeşit ürün 5-6 kategori ile bir savaş verdim diyebilirim.

Fakat burada çok çok önemli bir nokta vardı !

10,000 Tl ile kurulmuş bir e-ticaret firması birde stoklu çalışıyor ise minik adımlar ile büyüyebilirdi yada büyümeden çöküşe geçerdi. Şöyle bir büyüme ivmesi yakalamıştım ;  % 10 ,  % 12 , 12,5 , 13 ufak adımlar ile de olsa firma büyüyordu , küçük bir sermaye ile kurulmuş bir e-ticaret firması için belki de bu rakamlar pozitif idi ama tekstil alanında ki bir e-ticaret firması için sezon moda gibi ışıktan daha hızlı etkenler söz konusu iken bu büyümeyi hacmini %10 % 40 % 60 gibi rakamlara taşımak hiç kolay değildi.

Her girişim bir serüven ve çokça tecrübe içerir

Modapasaji.com benim için bir e-ticaret doktorası bir e-ticaret yüksek lisansı olmuştur. Eğer ben şu anda E-ticaret ile ilgili doğru adımlar atıyorsam bunu geçmişte ki tecrübelerime borçluyum. Tüm tecrübelerim E-ticaret ile ilgili adımlar atarken en büyük gücüm en büyük fikir sermeyem haline gelmiştir. 1 Sene boyunca nefes alıp veren bir e-ticaret sitesini bizzat yönetmek , tüm işlevlerini bizzat üstlenmek e-ticaret ile ilgili gelecekte yapacağım tüm girişimlerim için bana büyük bir güç kattı.

Modapasaji.com son dönemeçte form değiştirdi

Modapasaji.com ‘ u kapatmaya karar verdiğimde onu nasıl ayakta tutabilirimi de çokça düşünmüştüm şu yazımda okuyacağınız iş girişimini denedim ; http://www.hakanyalcin.net/e-ticaret-de-yanilgiya-dustugum-an/

Yatırım süreci

Modapasaji.com ile bir yatırım alma girişimim de oldu ve ilk iki adımı geçtim gerçekten yaklaşık 100 kişi gibi bir katılım vardı ve herkes takımlar halindeydi ben tek başıma belirli bir seviyeye çıktım fakat yatırımımı almam için iş planını yatırım şartlarına uydurmak için daha farklı şeyler gerekebiliyordu.

Ben E ticaret sitem ile para kazandım ve para ile kazanılamıyacak büyük tecrübeler edindim. Şimdi ise internet’den nasıl ürün satılacağını çok iyi biliyorum. Yeni ürünler satıyorum para kazanıyorum, insanlara kazandırıyorum ve yine para kazanıyorum .

Ve tecrübelerim ile e-ticaret pazarına girmek isteyen herkese yardım etmeyi çok seviyorum…

Güncelleme : 2012 Senesinde Modavetrend.com u güzel bir meblağ karşılığında bir Alman şirketine sattım .

Sevgi ve Saygılarımla

Hakan Yalçın

 

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

  1. Pingback: 1 siparişi 10 sipariş yapın e-ticaret | Hakan Y.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.