E-Ticaret Adımlarım : Adım 4

adım 1 , adım 1/a , adım 2 , adım 3 , adım 4 , adım 5 , adım 6 , adım 7

3 Reklam ve Pazarlama

Bir e-ticaret firmasına sahip iseniz doğru kitleye ulaşacağınız en iyi yer yine internet ortamıdır yani interaktif alanda yer alan odalardır tabi isterseniz outdoor reklam çalışmalarınızı da buna oran ile daha küçük bir bütçe ile hazırlıyabilirsiniz.

  •  E-ticaret firması önce kendi profiline bakmalı ve müşteri portresini iyi çizmeli, sonrada müşterilerinin ilgi alanlarından tutalımda interaktif alanda hangi hizmetlerden faydalandığına kadar bilmeli.
  • Bunları bilmeli ki ; kendisini onların karşısına tam da doğru olan yerde çıkarabilsin.
  • Pazarlama ve reklam maliyetlerinin düşmesi tamamı ile yukarıda saydığım maddelere bağlı şöleki ;

1. Eğer ben giyisi satıyorsam benim için birinci alan oluşmuştur ben giyisi ile ilgili insanlara ulaşmalıyım ikinici alanımı çizerken düşünüyorum giyisiye herkes ihtiyaç duyar o zaman benim kitlem hem giyisi satın almalı hem e-alışveriş yapabilmeli hemde tam da o bunu arar iken karşısında olmalıyım.
2. O zaman benim için 2 milyon ziyaretcili bir futbol sitesi değilde 10 bin ziyaretcili bir moda bloğu daha aktif pazarlama alanı olacaktır.
3. Google arama motorunu en iyi şekilde kullanmak lazım ; arama motorlarından gelen ziyaretci o anda onu düşündüğü için gelir yani o kişi potansiyel davranışı segilemeye eğilimlidir.Bundan dolayı şu iki hareket yapılabilir ;
• Benim yaptığım gibi bir moda bloğu oluşturulur ve kitle kendine çekilerek pazarlama ve reklam maliyetlere minimuma indirilir.
• Yada mevcut ; giyim,alışveriş ve marka koleksiyonlarından bahis eden web sayfalarına reklam verilir.
4. Google arama motorundan web sayfaınıza gelecek ziyaretciler pek tabi olacaktır buda zaman içinde sizin ürün çeşidini arttırmanız, içeriğinizi geliştirmeniz ve tabi ki doğru SEO ( arama motoru optimisazyonu ) teknikleri ile olacakdır.
5. İlk aşamada benimde büyük fayda sağladığına inandığım “adverteriol yazılar” çok önemlidir.Bu yazılar çeşitli web sayfalarına ücret karşılığında yaptıracağınız reklam içerikli haberlerdir ; bu haberler ilgili web sayfalarının arşivlerinde kalıcıdır ve bu “adverteriol yazılar” size google arama motorlarında yaptığı uzun vada de ziyartci akışı sağlayacaktır ve üst sıralarda ki yerinizi aldığınız link bağlantıları ile pozitif anlamda etikileyecektir .
6. Tabi yukarıda saydıklarımın yanında “ Google Adwords “ tüm dünyada ki firmalar tarafından en etkin şekilde kullanılan ve firmaların reklam bütçelerini ayırdığı modeldir.
7. Dünyanın en büyük sosyal mecra alanı olan FACEBOOK, ben pek tavsiye etmesemde firmalar tarafından kullanılıyor bunun en büyük getirisi Facebook’da etiketlenmiş bir kitleye karşı reklam bütçenizi ayarlayabilmenizdir. Örneğin ; üniversite mezunları , 20-25 yaş arası, erkek , istanbul’da ikamet eden gibi seçenekler ile alanınızı daraltıp reklam ve pazarlama faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz.

8. Facebook Google gibi değildir, Google arama motorunda insanlar o anda onu düşündüğü için ordadır. Facebook’u ise binlerce farklı ağacın olduğu bir bahçe gibi düşünün sizin portakal ağacınız var kim gelir sizden talep eder bunu kestirmek zordur ama Google’da zaten o kişinin canı portakal çektiği için sizin yanınızdadır ve bundan sonrası tamamen, sizin hizmet kalitenize kalmıştır.

 

görselleri büyütmek için üzerine bir kez tıklayınız .

1 ) E-ticaret sitemin reklamları kendi pazar alanım olan modavetrend.com ‘ da.

Modavetrend.com'da Modapasaji.com reklamları

Modavetrend.com'da Modapasaji.com reklamları

2 ) Diğer moda blogların da e-ticaret sitem ile ilgili reklam içerikli haberler , hem bilinirlik , hem seo hem güven aşılama. Unutmayın insanlar bir siteden alışveriş yapmadan önce mutlaka o siteyi internet’de araştırırlar.

modacinim.com

E-Ticaret Sitesi İçin Reklam İçerikli Haber

E-Ticaret Sitesi İçin Reklam İçerikli Haber

3 ) E-Ticaret sitem için ilgili bloglar da banner çalışmaları.

aliveriscini.com , modacinim.com

E-Ticaret Sitesi İçin Banner Çalışması

E-Ticaret Sitesi İçin Banner Çalışması

 

E-Ticarem Sitem İçin Banner Çalışmaları

E-Ticarem Sitem İçin Banner Çalışmaları

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

3 adet yorum var

  1. Pingback: E-Ticaret Adımlarım : Adım 5 | Hakan YALÇIN

  2. Pingback: E-Ticaret Adımlarım : Adım 2 | Hakan YALÇIN

  3. Pingback: E-Ticaret Adımlarım : Adım 7 | Hakan Y.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.