E-ticaret ‘ de bir parmak bal tez’im

Nacizane Öngörülerim ;

Daha önce  öngörülerim ve Türkiye e-ticaret pazarı ile ilgili yorumlarımı okuyanlar var ise bir parmak bal tez ‘ imi kısmen bilirler . Hava durumu gibidir kesin olmayabilir ama yağmur yağmayacakda değil 🙂 .

Bu çizelgeleri anlamak tabi ki çok basit Google Trends aracı ile herkes 10 saniyede bakabilir ama yorumlamak / anlamlandırmak başka veriler ve değerler gerektiriyor .

Türkiye e-ticaret pazarında , ev ürünleri özelinde faaliyet gösteren 4 büyük oyuncu var ve 2 oyuncu için bir öngörü de bulunmak istedim  bence durumlar uzun süredir iyi değil gibi . Bakış açımı çözmeniz için bir aşağıda daha önce ki incelemelerimi içeren sunumumu paylaşıyorum .

Elbetteki bu çizgiler üzerine koyduğunuz ; bilgiler ve sık yapılan hatalar olmalı . 

 * 25 kasim 2014’de söylemişdim, sitelerden bir tanesi evim.net‘idi ve 1 Mart 2015’de Evim.net kapandı haberi geldi , geçmiş olsun.

2013 Senesinde Evim.net yatırım aldığında dahi karlılık sıkıntısını sektörün sorunu olarak anlatmıştım, şu haberde yorumum var. http://webrazzi.com/2013/02/18/evim-net-yatirim/

Not : Site isimlerini yasal olmadığı için kullanamıyorum, aşağıda yorum yapıp şimdide bu haber karşısında 🙂 ne yazacağını çok merak ettiğim arkadaş gibi sakın evim.net yazmıyor ki ispatla demeyin bu seferde 🙂 ilkokul sohbetine dönmesin burası. Sizde aşağıda kimler için öngörüde bulunduğumu google trends ile görebilirsiniz zaten, özelden soranlara yazıyorum.

23 Mart’da ikinci haber geldi Tedarikçilerle anlaşmasını sonlandıran Altincicadde.com sadece kendi ürünlerini satacak . ( http://webrazzi.com/2015/03/23/altincicadde-com-sadece-kendi-urunlerini-satacak/ )

2’de 2

Yakından bakalım / Büyüt

döngü

Aslında  Ne  demek   istiyorum ?

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

8 adet yorum var

 1. Emre Özçelik

  Sadece Google Trends’i baz alarak bu kadar kesin yargılara varmak doğru olmaz. Herkes “vipdükkan” diye siteye girmiyor. “nevresim takımı” diye gelip vipdükkan’a girenler, vipdükkan diye arayarak vipdükkan’a girenlerden daha karlı dönüşler sağlıyor olabilir. Yine aynı örnekle “vipdükkan”ın aylık arama hacmiyle “nevresim takımı”nın aylık arama hacmi bir değil, yani site nevresim takımı kelimesinden marka kelimesine aldığından daha çok ziyaret/satış alabiliyor olabilir.

  Klasik damat/gelinlik örneğinde olduğu gibi Google Trends, hangi ürün hangi zamanlarda popüler diye anlamak için kullanılır ve reklam bütçesi ona göre düzenlenir. Sizin Google Trends kullanım şekliniz ve tüm datayı Google Trends’den çekip sonuç çıkarmaya çalışmanız yanlış sonuçlar çıkarır.

  Neyse, her şeyden önce gramerinize imlanıza özen göstermelisiniz.

 2. admin

  Merhaba ,

  Ön Not : Gerçekten kitabımı bitirmem lazım yada benim en ufak cümlemi/yorumumu insanların anlaması için oturup 1-2 hafta bloğumu okuması gerekiyor.

  Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler , her şeyden önce amacım e-ticaret üstüne ; tartışma/konuşma/bilinçlenme kümeleri ortaya çıkarmak .

  Öte yandan çok güzel bir yere parmak basmışsınız ama takdir edersiniz ki Google Trends in ne için kullanıldığının farkındayım , kesin yargıyı bilanço gelir tablosu önümde olsa dahi yapmak güç olur bazı şirketler 5 sene zarar ile devam ediyor aslında batmış ama gücü var tüm oklar aşağıda ama geleceğe dair bir planı var .

  Sunumumu detaylı inceleyenler ; 4. slayt’da şu cümlem var ;
  ” Bu slaytı hava durumu gibi düşünün Bu veriler kesin olmayabilir ama yağmur yağmayacakta değil”

  Sizce mümkün mü ben google trends den gelecek okuyayım öyle olsa başka bir meslek yapardım ama bir değerlendirme yapıyorum . Üstelik şunu da belirtiyorum burada ki veriler ile bazı gözlemlerimi birleştiriyorum . İnce detaylar sunumda mevcut o artışları / inişleri e-ticaret sektörünün görünmeyen yüzünü ortaya koymak için güzel bir veri olarak görüyorum.

  Şöyle bir şey’e inanmıyorum ; Amazon kelime araması Google ‘ da 2 sene içinde devamlı düşsün ama diğer kelime aramalarında hep çıksın ve o şirket pozitif ivmede olsun .

  Ben zaten minik bir düşüşü düşüş görmüyorum yine sunumda tehlikeli aralığı belirttim.

  Her ay yaklaşık 20 toplantı yapıyorum e-ticaret şirketlerine gidip geliyorum , bu verileri bazı bilgiler ile karşılaştırıyorum .

  Şu sunumu sonuna kadar okuyan beni kısmen anlayacaktır ; onun dışında google trends’e bakarak tabi ki şirket ciroları/karlılık ile ilgili konuşamam bunu sunumda belirtmiştim .

  Şununda altına çiziyorum ; Google Trends ‘ de marka adı ile yapılan bir analizde 100 birimden 10-20 birimin altına ( belirli bir süre zarfında ) düşen her site gidicidir . ( e-ticaret sektörü ile ilgili )

 3. admin

  25 kasimda soylemistim , bugun evim.net kapandi haberi geldi , geçmiş olsun.

 4. Bir Dost

  Merhaba Hakan Bey,
  Eticaret içerisindeki büyük bir şirkette önemli pozisyonlarda bulundum. En yüksekleri de düşüşleri de yaşadım.

  Yaptığınız değerlendirmelere katıldığımı belirtmek isterim.

 5. Hakan beyin analizinize katılıyorum. Sitenin adının aranması ve ciro ile hatta organik hit ile dogru orantı mevcut. Sirenin organik hiti cok olunca veya satış cok olunca sitenin adını arayıp (ornegin kargo takibi ornegin yeni ürünlere bakmak) çeşitli sebeplerle siteye giren artıyor. Kendi trendime baktım ve dogru. Tabi baska faktörler de olsa bunu bize o siteler aciklamayacagindan eldeki bilgiler ile bu tahminler mantıklı. Bizim siteye de bir uzman gözüyle bakıp yorum yaparsanız cok sevinirim.

  • admin

   Sanırım bir yanlış anlaşılma var Türker bey. Benim bir kürem yok içine bakıp yorumlar yapabileceğim . Bu şirketler göz önünde olan büyük e-ticaret şirketleri olduğu için yorum yapabiliyoruz.

   Kendi şirketiniz ile ilgili en güzel öngürüyü yine kendiniz yapabilirsiniz. Benim en büyük amacım ekosisteme farkındalık katmaktır, size de en büyük desteğim zaten bu farkındalığı yaratmak olur ki gördüğüm kadarı ile sizde de bu farkındalık oluşmuş ve soru sormaya başlamışsınız.

   İyi çalışmalar dilerim,

 6. Devran Eroğul

  İzlenen analiz metodolojisine çok takılmamak lazım, deneyci bir yöntem bulmuş yazar ve bunu paylaşmış. Ben kendi adıma teşekkür ediyorum.

  Burada bundan daha önemlisi; eticaret girişimlerinin kısa vadeli nakit girişleri, hızlı ciro artışları ile çelişen yüksek büyüme dürtülerini kontrol etme ihtiyaçlarını göstermesi. Ve bence bu çok önemli bir nokta. Her eticaret girişimi dirençli olmalı, uzun vadeli bakmalı ve bünyesinin ötesinde büyümek için kaynaklarını savurmamalı.

 7. Kesinlikle doğru tespitler tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.