E-Ticaret e Başlama Esasları

Öncelik ile şunu iyi idrak edelim;  bir işe başlarken o işin ötesini ve berisini iyice incelemeliyiz. Büyüklerimiz hep bunu söyler evladım hiç düşünmedin mi sen ?  bu işin öncesinde ne olmuştu sonrasında neler olabilir di diye ?

Konumuza buradan şöyle bir giriş yapalım ve sizlere tecrübelerimden paylaşımlarımı sunayım ; E-Ticaret ‘e başlamak  sadece internet üzerinden bir ürün satmak olarak düşünülüp bu dinamikler ile sınırlandırılmamalı pazarda limon satmak ile bir çok ortak noktası olduğunu görebilirsiniz. E-ticaret yapmak için sadece interneti bilmek yetmez esas olan insanı bilmektir bundan dolayı sizlere ;  sadece bunu internet üzerinden ürün satmak olarak düşünüp kendi enerjinizi kısıtlamayın diyorum.

Bunu size altını çizerek söylüyorum çünkü bu işten korkmanızı istemiyorum . İnternet üzerinden para kazanmak istiyorsanız kesinlik ile kazanırsınız ama burada bu alanda bu mecrada esaslar var bu esasları belirleyen sizlersiniz ,sizin iş modeliniz. Şunu unutmayın ; her E-ticaret oyuncusu kendi esaslarını belirler ; oyuncak  , kitap, iç çamaşırı, takı, çay, klavye, bilgisayar, saz, gömlek ve benzeri yüzlerce ürünü satabilirsiniz her kategori kendi iç esaslarına göre size geri dönüş sağlar .

Oyuncak satmak istiyorsanız beklentilerinizi , pazar payını , rakipleri , oyuncak müşterisinin ihtiyaçlarını , alternatif  tercihlerini , kitlenin nerede olduğunu , kitlenin hobilerini , kitlenin diğer vakit geçirdiği alanları , piskolojisini , demogrofik özelliklerini, penatrasyonunu vb şekilde sayabileceğim bir çok önemli kriteri bir kağıda not etmelisiniz . İşte bu saydıklarım bir oyuncak alışveriş sitesinin pazarlama ve satış noktalarında ki esaslarıdır. Bu esaslara uyma katsayınız ne kadar yüksek olur ise sizde o kadar yükselirsiniz.

Kimi iş vardır 10,000 Tl reklam ile 6 ayda % 35 büyür , kimi iş vardır 5,000 Tl reklam ile 6 ayda % 65 büyür. Arada ki %30 luk büyüme farkını belirleyen bir çok esas vardır . Bu büyüme oranları asla sizi korkutmamalı yada doyum noktasına ulaştırmamalı . E-Ticaret çok dinamiktir her ne kadar fiziksel ticaret’e benzesede  o kadar hızlı ilerleyen ve karşınıza rakipler çıkaran bir alandır ki bunu kimi zaman siz bile anlayamazsınız . Devamlı online olacaksınız , kalbinizle , aklınızda tüm hücreleriniz ile bu işe adepte olacaksınız , olursanız Markafoni olursunuz , olursanız Gitti Gidiyor olursunuz, olursanız Sahibinden olursunuz , olursanız Hepsiburada olursunuz.  ( İlerleyen yazılarımda tüm bu saydığım büyük oyuncuların başarı öykülerini kaleme alacağım. )

E Ticaret ‘ e yeni girmek isteyen heyacanlı firmalara bilgilerimden paylaşımlar sunmak istememin nedeni ; Benim en büyük özelliğimin sektöre yeni girmeye çalışan firmalara yön gösterebilmekte ki çabaya sahip olmamdır. Ben e-ticaret kariyerim’de hiç bir zaman varolan bir yapıya dahil olmadım hep bu işe sıfırdan başladım. Mesayiye başladığım tüm firmalar E ticaret ‘ e yeni girmeye çalışan, heyacanlı ve hali hazırda fiziksel alanda satış yapan firmalar yada bunun da gerisinde sadece fikiri olan noktalar idi. Hepsi e-ticaret’e girmek  ve bunun için doğru adımları atmak istiyordu. Bir şirkette ilk söylediğim cümleler şunladır ;  bu işin çok kompakt bir yapıya sahiptir tüm dinamikleriniz ile entegre olun  ( muhasebe, satın alma , satış ,  reklam, pazarlam , firma sahibi ve diğerleri )  bu işe iyi konsantre ( odaklanma başarınız ) olun ( E-Ticaret departmanını öylece denize atıp beklerseniz bir tane bile balık tutmazsınız , oltanız dalgalar arasında kaybolur gider ) 

Benim görevim şirketlere bu alanda bir pazar alanı ortaya çıkarmak ve pastadan onlara pay sağlamak bu payı onları sunarken onların benim belirlediğim esaslara yani e-ticaret’in onlara belirlediği esaslara uymaları çok önemli. Unutmayın uyum katsayınız = başarı katsayınız.

Devamı Gelecek …

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

  1. Hakan Bey, merhabalar.
    Blogunuz bu konulara merak duyanlar için tam bir hazine niteliğinde. Çetrefilli konuları tecrübelerinizle o kadar basite indirgemişsiniz ki, burayı okumakla insan epey bir donanıma sahip olacak.
    Yazılarınızın tamamını merakla okumaya çalışacağım.
    Tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.