E-Ticaret Nereye Gidiyor ?

E-ticaret kirliliği

E-ticaret kirliliği konusu geçen gün aklıma geldi. 2011 Senesi Türkiye için e-ticaret ‘ in miladı sayılabilir . Bunu neden söylüyorum çünkü bu sene e-ticaret ve digital alanlar hiç olmadığı kadar konuşuluyor ve kullanılıyor . Peki bunun neresi kirlilik olabilir ki !?

Ben de bunun üzerinde düşünmek ve fikir yürütmek istiyorum aslında. Bu olaya bir çok açıdan bakılabilir. Ben bu yazımda sadece bir pencereden bu kalabalığa bakmak istedim.

Bir ürünü satan onlarca e-ticaret sitesini görüyoruz. Müşteri gözü ile bakmamız gerekiyor konuya. İhtiyacımız olan bir ürünü araştırdığımızda karşımızda onlarca e-ticaret sitesi görüyoruz . Bu pazarın nasıl katmanları var ise o katmanlarda bulunan e-ticaret siteleride mevcut.

Güven

Aradığımız ürünü her zaman hizmeti ve fiyatı ile bize en üst katmanda sunan yerden almak isteriz. Bu anlamda , yalan yanlış yönlendirmeler ve şişme reklamlar ile ürün satmaya çalışan o kadar çok e-ticaret sitesi görüyoruz ki. İşte bu noktada e-ticaret kirliliği ortaya çıkıyor.

Günlerce tedarik edilmeyen ürünler, iade süresi geciken ödemeler , fotoğrafı ile kendisi farklı olan ürünler, kaliteden verilen ödünler, müşteri hizmetleri çok yetersiz olan firmalar bence pazarın kirlenmesine sebep oluyorlar.

Kendisini geliştirmeye çalışan bu anlamda iyi niyetli çaba sarf eden firmalar ile yukarıda saymış olduğum firmaları aynı kaba koymuyorum bunuda belirtmek isterim.

Birlikte

Ben sadece bu konu üzerinde düşünmemizi söylüyorum çünkü pazarı ancak birlikte bir üst seviyeye çıkarabiliriz. Bugün fırsat siteleri e-ticaret sitelerini , e-ticaret siteleri kargoları , alt yapı sağlayıcılar pazarın genelini bir anlamda besliyor buda demek oluyorki zincir ne kadar düzgün ve sağlam olur ise zincirin işleyişide bir o kadar iyi görününür.

Yakın zamanda Acun Ilıcalı’nın programında başımıza gelen sıkıntıyı biliyorsunuz. Haberi bizlerde medyadan takip ettik bu olay pazarı sekteye uğratan olaylar arasında her zaman yer alacaktır.

 • Pazara her geçen gün yeni oyuncuların dahil olması ne denli akılcı bir davranış ?
 • Yerli yersiz denenen Her e-ticaret girişimi pazarı ne hale getiriyor ?
 • Operasyonu çok zayıf olan ve bunu pozitife çekmeyi düşümeyen buna çaba sarfetmeyen firmalar pazarı kirletmiyor mu ?

Düşünün

Bir pasaj düşünün bu pasajda baharatcılar var komşunuz bu pasaja gitti ve bir paket karabiber aldı. Karabiber bozuk çıktı, iade etmek istedi almadılar bir paket karabiber için bir sürü sıkıntı çıkardılar. Sonra 2-3 komşunuz daha aynı sıkıntıyı yaşadı . Oldu ki sizinde baharata ihtiyacınız oldu evde hep birlikte otururken baharatı nereden alabilirim diye sordunuz ? 6 Kişiden 4′ü baharatcılar pasajında yaşadığını sıkıntıyı anlattı 2′si de bir sıkıntı olmadığını söyledi.

Sizin o pasajdan alışveriş yapma oranınızı %80 oranında düşürdüler . Diğer satıcıların sattıkları ürünlerden de belki alışveriş yapacaktınız pasaja girmemeniz onlardan alışveriş yapma olasılığınıda hiçe saymış oldu.

” Pazarın oyuncuları ne kadar kaliteli ve düzgün hizmet verir ise pazarda o kadar ışıldar. ” hakan .y

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

3 adet yorum var

 1. teşekkürler hakan bey 😉 değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için vaktinizi de paylaşırsanız bir gün biyerde bi kahve içip sohbet etmek isterim sizlerle

 2. mustafa

  Merhaba. Sitenizi biraz önce farkettim tabi sizi de. 🙂 e-ticaret konusunda deneyiminiz var ve paylaşmayı ve yardımı seviyorsunuz. Teşekkür ederim. Ben de hazır paketleri satılan e-ticaret sitelerini araştırıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 3. admin

  Merhaba Mustafa bey , ben danışmanlık verdiğim şirketlere öncelik ile bu işe ayırdıkları bütçeyi ve bakış açılarını soruyorum . Onları dinledikten sonra e-ticaret i nasıl algıladıklarını kendi süzgecimden geçiriyorum ve yapmaları gerekenleri izah ediyorum.

  E-ticaret ‘ e ; hazır e-ticaret paketleri ile de girebilirsiniz özel yazılımlar ile de . Yukarıda ki satırda da belirttiğim üzere firma ve / veya kişi bazında bu önerim değişecektir.

  Burada bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken şey sadece bir ürünü sipariş aşamasına getirip paranın hesabınıza yatmasını sağlayan bir sistem olmadığı.

  Eğer e-ticaret ‘ in dinamiklerini bilmiyorsanız bu anlamda yine dediğim gibi sizi dinlemem ve/veya danışmanlık aldığınız şirket ve/veya şahısın sizi dinlemesi ve durumu izah etmesi lazım.

  Ben çok sistemler biliyorum 30,000 dolar harcanıp süregelen zamanda ortaya çıkan ihtiyaçlar karşısında eksiklikleri oratay açıkabiliyor ve ona göre revize ediliyor.

  Çok hazır e-ticaret paketleri biliyorum 2500 Tl harcanıp sorunsuz para kazanabildiğiniz ama bunlarda dediğim gibi dünyada ki her hazır yazılım gibi belirli noktalarda ihtiyacınızı karşılamayacaktır. Ve ne hazır paket aldığım firmalar biliyorum ki neredeyse dolandırıcı havasındalar.

  Özel yazılım masraflıdır ama isteğinize özel her şeyi yaptırabilirsiniz hazır e-ticaret yazılımları sizin için değil genele özel hazırlanır her istediğiniz şey sadece sizin için yapılamaz bu eşyasının doğasına aykırı.

  Yani Mustafa bey gördüğünüz gibi bu konu ile ilgili 500 satır yazabilirim , bundan dolayı bu konuda iyi düşünün , iyi araştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.