E-Tohum, 40 Girişim ve 2015 Durum Değerlendirme

” son zamanlarda en çok ilgi gören yazım oldu ve sanırım gerçekleri söylemeye çalıştığımı anlayanlar  sağ-olsunlar omuzlamak istedi “

Girişimcilik, E-Tohum ve Değerlendirme 2012 – 2015

Bildiğiniz Üzere E-tohum her sene girişimcilere bin bir kapı aralar ve yaptığı “yarışmalar”/oturumlar/seminerler ile onları bir dizi süreçten geçirerek en değerlilerini seçer. Sonrada destekler , olur ise yatırımlar şeklinde devam eder ve bu her sene rutin şekilde yapılır .

Asıl önemli olanda  ,

Bu girişimler yani son 40 / 30 / 20 ne ise , seçilenler , mis gibi süzgeçlerden geçenler daha sonra yollarına nasıl devam ediyorlar ? Durumları , akibetleri ne oluyor  ? Asıl önemli olanda bu ya zaten . Bunu test etmenin yolu DÜN seçilenlere bakmak değil ; 2-3 sene önce bu desteği alan girişimlerin şimdi ne olduğu .

”  başlıkta bilerek 2012 kullanmadım ki; asıl bakılması gereken yerin bugün değil dün olduğunu anlatabileyim. “

 E-Tohum 2015 girişimlerini bu hafta sonu seçti ama bu haberde 2015 de yeni seçilen girişimciler yerine  geçmişte seçilenlerin durumlarına yer verdim.

Ekosistem ne durumda.

Bu girişimleri değerlendirirken şunu da tabi ki unutmuyoruz girişimciliğin geninde vardır ki ; her sene onlarca girişimci çıkar ve aralarından 2-3 ‘ü galip gelir ama bir bakalım bizim ekosistem ne durumda.

 • Bu yazımda 2012 ‘ ye gittim ve o dönem ki girişimlerin mevcut yani an itibari ( 2015 Ocak ) ile durumlarına bir bakayım dedim .

Benim bakabileceğim  ;

 1. girişimin/sitesinin açık olup olmadığı
 2. Şayet açık ise , kullanılıp kullanılmadığını bulmaya çalıştım,
 • Google trends kullanarak popülerliğine baktım ; site açık ama kullanılıyor mu ürün google’da aranıyor mu bir hacim yaratabilmiş mi ? . Google trends bazı projelerin için baz alınmaz örneğin oyun şirketidir onun tek tek oyunlarının popülerliğine bakmak lazım.
 • En son sosyal paylaşımı ne zaman yaptığı? Şuna rastladım site açık ama  6 ay yada 1 yıl önce paylaşım yapılmış yani iletişim kopmuş aslında.
 • Girişim sahiplerinin linkedin profillerine ulaşmak . Şunu gördüm site açık ama girişim uçmuş ve girişimci kurumsal hayata geçmiş
 • Bazı projeler için ekşi sözlüğe kadar indim

Bende elimden geldiğince parçaları birleştirmeye çalıştım. Bu Girişimcileri tek tek bulup röportaj yapıp durumlarını paylaşmakta tabi ki e-tohum un görevi  ama bunu hep atlıyorlar. Ya bilinçli yapıyorlar yada akıllarına gelmiyor*

Girişimciyi korkutmak ise mesela bu ona zarar vermez merak etmeyin , sadece daha temkinli davranmasını sağlar. Maddiyat ve maneviyat zarar gördüğünde tamiri zor oluyor . Kötü bir şekilde biten girişimlerden kimi zaman iyi dersler çıkar ve başka güzel sonuçlara sebepte olabilir , teraziyi dengeleyelim.

Aşağıda ki girişimci listesinde 200-300 bin TL üzerinde girişimci desteği alanlardan tutun, Televizyon’da Gazete’de haberleri çıkıp sona erenlerde var aradan sıyrılıp hala büyüyerek devam edende gerçek ve güzel bir analiz yaptım sizler için .

 1. Sitesi kapalı olan yani bitmiş projelerin Trends eğrilerini çıkarmadım zaten kapanmış proje.
 2. Açık olanlardan sadece 2 tanesinin google da arama hacmi yarattığı ortaya çıktı

Birde şunu eklemek isterim öyle girişimler vardır ki dönemlikdir o anda para kazanır ve çıkarsınız. Yani 2012 de açılmıştır yıl sonuna kadar trend ile para kazanmıştır sonra zararsız çıkmıştır , ok burada sorun yok zaten proje dönemlikti, masraf kalemide boyu aşmadı ise her şey güzel, kimi zaman one shot dediğimiz iş modeli de gerekir.

İki proje dikkat çekiyor ; 

 1. Apsiyon.com
 2. connected2.me

*bu haberi okuyan ve ekteki girişimlerden herhangi birinin sahibi olanlar var ise bana yazabilir , çok sevinirim .

Açık Kapalı ne Demek, soranlar oldu : Bazı sitelerin yukarıda da belirttiğim gibi domain’ leri açık ama işlevi olup olmadığı belli değil, bunu da türlü sebeplere bakarak araştırıyorsunuz, yukarıda da belirttim ; sosyal medya hesapları, girişim sahiplerinin linkedin hesapları, ekşi sözlüğe kadar indiğim girişimler oldu. Açık/Kapalı yazdıklarım hakkında net bir şekilde açık yada kapalı yazmak istemedim onda dolayı gri bölgedeler, kamuoyu karar versin, öyle değil mi.

10

Büyüt > 40 Girişim 2012 – 2015 Durum Değerlendirme

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

6 adet yorum var

 1. Merhaba Hakan,

  Eline sağlık güzel bir inceleme olmuş. Bana bu mail adresinden ulaşabilirsin.

  İyi çalışmalar.

 2. Murat Atay

  eTohum bu mantıkla ancak %1 başarılı olur çünkü daha hiçbirşey yapmadan projenizin %10’unu komik bir rakama almak istiyolar. Eğer projenize güveniyorsanız siz de kabul etmiyorsunuz, bu sefer sizi listeye almıyorlar. Kısaca seçilen projeler, aslında projesine tam olarak güvenmeyen insanların projeleri sadece. Girişimci projesine güvenmiyorsa o proje zaten ne kadar başarılı olabilir ki?

 3. Aslan Yıldız

  Merhaba ,

  güzel bir derleme olmuş, geçmişte ki girişimlerin şu andaki durumlarını incelemek bugünkü girişimcilere de ışık tutacaktır .

  Teşekkürler,

 4. Tolga Akyıldız

  Eline sağlık Hakan. Bir süredir aklımda olan ama hep üşendiğim çalışmayı yapmışsın.

 5. Ismail Şen

  Eline sağlık Hakan, çok güzel bir noktaya odaklanmışsın 🙂

  Türkiye’de başarısız girişim çok fazla bu konunun üzerine maalesef düşülmüyor.Toplumsal bir alışkanlığımızdan olsa gerek, akıllar ders çıkarmaya değil, hayallere umutlara daha fazla Çalışıyor. Başarısız girişimler ile ilgili bir Şeyler yapılabilir.

 6. E tohum gerçekten çok başarılı diyemeyiz. Ama girişimcilik serüvenine çok büyük katkısı olduğunu da inkar edemeyiz. E tohum da sonuçta işin ticari kısmıyla ilgileniyor. Yapılan yatırımlar silikon vadisi ile benzer. 20 girişime yatırım yap 2 ya da 3 tanesi tutarsa başarılıyız fazlası zaten ekstra. Dolayısıyla kapananlar da elbet olacak.
  Benimde bu şekilde açık girişimlerim var ama başarılı olamamış olsam da deneyip mücadele ettim. Etmeseydim bir sonraki 20 deneme için start da veremezdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.