E-Ticaret in Zümrüt Çağı

Türkiye nin en büyük e-ticaret sitesi olan Hepsiburada.com un 2011 cirosunu duyunca oldukça sevindim ve bu haberi kaynak alıp farklı konular ile e-ticaret in bugünü ve yarını hakkında çeşitli öngörülerde bulundum .

Şimdi Hepsiburada.com un 2011 senesi cirosu toplamda 500 milyon TL den fazla olarak açıklandı .

2011 Cirosu , 500 Milyon TL
Yıllık , 500 Milyon TL
Aylık , 41,6 Milyon TL
Günlük , 1,38 Milyon TL
Saate bölsen saat de 57,000 TL gibi bir şey yapıyor, dakika da 950 TL saniyede 15 TL:D

Günlük ( eski para ile ) 1 Trilyon 380 Milyar Ciro . E-Ticaret Hacmine bakarmısınız .

Şu dönemde e-ticaret e girmek yapılacak en güzel iş kuşkusuz bunu hep söylüyoruz çünkü alışkanlık sahibi bir kitle var hemde çok ciddi bir kitle .

Potansiyel Müşteri

E-Ticaret in en sevdiğim yönü başkasının müşterisi sizinde potansiyel müşteriniz anlamına geliyor, hacim büyümüşken direkt korkmadan işin bir ucundan tutmak lazım .

Oysa ki reel ticaret de bu çok zor yani kitleye ulaşmak zaten çok zor Türkiye nin her noktasında ki insana perakende ticaret i yapmak yada yapmaya çalışmak imkansız gibi bir şey sanırım . Katlı mağazalar bile orada ki büyümeyi durdurup e-ticaret e yöneldiler.

İhtiyaçlar

Arkadaşlar şöyle düşünün daha ne kadar yolumuz var görelim Amerika da Diapers.com 2010 senesinde 500 milyon dolara satıldı milyonlarca bebek bezi satan bir e-ticaret sitesi keza bir çok başka bebek ürünüde satıyor . Buradan söylemek istediğim şu biz henüz “ihtiyaçlarımızın bir kısmını” yada “bir kısım insan ihtiyaçlarının bir kısmını” henüz internet üzerinden temin ediyor .

“Bir çok insanın bir çok ihtiyacını” internet üzerinden temin ettiği günler gelecek ve o zaman … sabır edenler , emek verenler yıllarca süren çalışmalarının karşılığını daha da iyi alacaklar.

Yeni Nesil , Yeni Bir Ticaret E-Ticaret

Biz daha çok büyüyeceğiz buna inanın . Sadece bir nesil atlaması yaşamamız gerekiyor . İnternet ile doğan 90 kuşağı orta yaşa gelince ve 80 kuşağı orta yaşın üzerine çıkınca buradan kastım şu 80 kuşağının aile reisi olması ve bir ailenin tüm bireylerinin internet üzerinden alışverişi tecrübe edinmiş olması , bilmesi , eylemi gerçekleştirmesi.

Yani evde kim şu siteye üye diye baktığınızda bir bakacaksınız , siz çocuklarınız hepiniz ayrı ayrı üyesiniz yani müşterisiniz , alışveriş yapıyorsunuz.

Şu anda ise genelde Aile de daha genç olanlar bu konuda tecrübeli ve alışveriş yapıyor ailenin tüm bireylerinin bu bilinçde olduğu vakiti göreceğiz yukarıda da belirttiğim üzere o günler zümrüt çağlar olacak :) .

Sevgiler , Saygılar
Hakan Y.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

  1. turgay yıldız

    sürücü kart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.