Girişimcilik ruhunun özgürlüğünde okul belirleyici midir ?

Başarılı bir girişimci olmak için okulu bırakmak şart mı?

Açık uçlu konular hakkında yazmayı hem çok sever hemde sonradan pişman olurum. İşte bu cümlem kadar, kafa karışıklığına yol açabilecek konulardan biride girişimcilik ile okul arasında ortaya atılan fikirlerdir.

Steve Jobs örneğinin bile aslında hep yanlış anlatıldığını Steve Jobs’ın kendi cümleleri ile bu yazımda biraz da olsa aydınlatmaya çalışacağım. Öyle ya; o bile okulu terk etmişti diyerek verilen örneklerde S.Jobs hep başı çeker !

Bence söylenmesi gereken; okulun bırakılması değilde, okulun götürdüğü rutin yoldan vazgeçme yetisini harekete geçirebilmekte olmalı.

Bunu da şöyle özetleyebilirim; Şayet konumuz girişimcilik ve okul ikilemi ise… üniversitede 1.sınıf sonunda okula yeni gelenlere kiralanacak bir ev, 2.sınıfta toptan fotokopi ile ilgili bir girişim, 3.sınıfta genişleyen çevre ile organizasyon işleri, 4. sınıfta okul sonrası girişim için doğru ortakları saptama şeklinde değerlendirilirse mesela tadından yenmez.

Yalnız bu yaptığımız; büyük bir düz mantık çemberi. Gel gelelim hayat böylemi …. ?!

Aslında tek bir doğru olmadığını hepimiz biliyoruz; Wozniak 1975 ‘ de Berkeley Üni.’den ayrıldığında , Steve Jobs ( Reed Üni. ) hala okula devam ediyordu ve yaz okulu için Wozniak’ın çalıştığı şirkete girmişti ve her şey burada başladı! ( S.Jobs 6. ayda okulu bırakmıştı ama Wozniak ile de okulu sayesinde tanışmıştı S.Jobs o staja gitmemiş olsa idi … ? )

”Geleceğe bakıp noktaları birleştirmek zordur ama geçmişe bakınca he şeyin ne kadar açık olduğunu görürsünüz”

Sizi farklı bir bakış açısına çekeceğim; bence S.Jobs’ın okulu bırakmasının sebebi daha çok ekonomik sorunlardı ( bunu  kendisi de aslında belirtiyor ). Buda bize kısmen şu doğruya götürü mü; biraz arabesk olacak ama çok net ” insan uçurumun kenarına gelmeden kanatlanmaz ” derler ya dibe bir kere vurduğunuzda yukarıya sıçramak daha kolaydır .

İşte okulu bırakmasında ki etmenin girişimcilik ruhu değil aile & ekonomi bağlamında yattığını kendisi anlatıyor; 

” İşçi sınıfına mensup ebeveynimin bütün birikimi benim üniversite masraflarıma gitmişti. Altı ay sonra, buna değmez dedim. Hayatta ne yapmak istediğime dair en ufak bir fikrim yoktu ve üniversitenin bunu bulmama nasıl yardım edeceğini bilmiyordum. Ve işte annemle babamın bir ömür biriktirdikleri bütün parayı harcamıştım. Ben de dışarı açılmaya dışarıda her şeyin iyi olacağına güvenmeye karar verdim. ”

Steve Jobs

Jobs ile ilgili benim yorumum şu şekilde;

S.Jobs un okulu eleştirmek gibi bir lüksü olamaz çünkü kendisini yeniliğe ve başarıya götüren yollardan biride kaligrafi dersi olduğunu kendisi belirtiyor ve bunu aynı okulda alıyor . Steve ve Jobs ve Üniversite ikileminde bence şu detaylara bakmak gerekiyor; S.jobs kendisini o yaşlarda tanımadığı/tanıyamadığı/keşfedemediği/eğitim sisteminde ki hatalardan/içinde bulunduğu ailevi zorunluluklardan istemediği bir bölümü seçmiş olmalıydı.

Okulu bıraktığım ve normal dersleri almak zorunda olmadığım için nasıl yapıldığını öğreneyim diye kaligrafi dersine girmeye karar vermiştim. Ben okulu terk etmeseydim o kaligrafi dersine hiçbir zaman girmeyebilirdim ve kişisel bilgisayarlar şimdiki gibi güzel bir tipografiye hiç sahip olmayabilirlerdi. Tabii ki o sırada geleceğe bakıp noktaları birleştirmek imkânsızdı. Ama on yıl sonra geçmişe bakınca her şey ne kadar da açık.”

Steve Jobs

Belkide biz okulu tanımlarken hata yapıyoruz , Eğitim ile okul un birbirinden iki ayrı konu olarak değerlendirilmesi lazım . Bir girişimci , girişiminin 3.senesinde finans eğitimi alarak girişiminin gider/gelir dengesinde ki sorunları çözerek belki de karlılığını arttırabilir.

Okul sizi rotanızdan saptırıyor ise sizin için karar verme vakti gelmiştir . Kendimden örnek verirsem ben işletme fak. mezunuyum , muhasebe ağırlıkı dersler aldım  , 4 sene muhasebecilik yaptım nefret ettim diyebilirim 🙂 çünkü o işi yaparken bile aslında şirketin PR konusunda neler yapması ile ilgili kafa yoruyordum . Yanlış bölüm seçip yanlış yoldan ilerlemiştim hata okulda değil bendeydi daha derine inersek  ; bende , ailemde ,  puanlama & eğitim sisteminde diye liste devam ediyor …  . 4 Sonra ne mi yaptım ,  http://www.hakanyalcin.net/hakkimda/

Son zamanlarda okuduğum ve son 1 ayda 30 kişiye verdiğim bir örnekte Veysel Berk in yaptığı oldu ;

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27014158.asp

Son söz  ;

Bildiğiniz üzere diyalektik materyalistler ”doğa boşluk kabul etmez derler.” , hayatta attığımız tüm adımlar ilerde ki bir çok yeni kapıyı tetikler ” iyi yada kötü ”

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

2 adet yorum var

  1. Yine harika bir yazı okuyarak, ne kadar tat aldığımı belirtmek isterim. Okulu bırakmak konusundaki fikirlerinize kesinlikle katılıyorum ancak günümüzdeki okul kavramının ne denli sorunlarımız için kullanıldığı konusunda kararsızım. Üniversite fırsatlar bölgesi, ve orada girişimci bir kişiliğe sahip olamayan, sadece boşuna okumakla meşgul oluyor. Ve sonuç hüsran.

    Ancak istekleri doğrultusunda bilinçli olarak eğitim alanlar ise; mükemmel birer girişimci olarak hayatımıza giriyor.
    Yazı için tekrar teşekkür ederim. Mükemmeldi.

  2. Pingback: Üniversite mezuniyeti ve şimdi ne yap acağım/malıyım sorunsalı! | Hakan Y.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.