Hakkımda

1984 İstanbul doğumluyum. İşletme fakültesi mezuniyetimden sonra bir süre Soğutma sektöründe ön muhasebe sorumlusu olarak görev aldım .

IMG_2895

 

Burada ki görevim esnasında ( 2008 ) yollarım yeni nesil internet ile kesişti, ( neden yeni nesil diyorum çünkü asıl olarak internet ile tanışmam 2000 ‘ li senelere dayanır ama son 4-5 

senedir Türkiye ‘ de internet deyince algı , yapı, çehre ve hacim çok değişti bende buna yeni nesil internet adını verdim, 2000 ‘ li senelerder ki birikim şimdi belki % 3 oranında işinize yarayabilir ) finans departmanında çalıştığım senelerde mesai bitimlerinden sonra işim gücüm dijital tarafta neler olduğunu çözmek ile geçiyordu .

 

Bir süre sonra tamamen ilgi duyduğum alana yani dijital tarafa kendimi attım ve o günden bugüne ayrılamadığım ve aşık olduğum bir alan haline geldi .

Uzun lafın kısası , 2000 ‘ li yılların başından bu yana internet mecrasının içinde yer aldığımı söyleyebilirim. Dial-up bağlantılarda ücretsiz web siteleri yapma çabalarımızdan günümüze kadar uzanıyor.

6

Sizin burada ve bir e-ticaret bilenin de dikkat etmeniz gereken internet ile kurduğu güçlü bağ değil insanlar ile internet ‘ in birleştiği nokta ile kurduğu güçlü bağdır.

123

Ben hakkımda kısmına kendimle ilgili detaylı bilgiler yazmadım sizden isteğim bunu sizin görmeniz , örneğin şuradan başlayın , ilk e-ticaret şirketimi kurmam ve yaptıklarım ; http://www.hakanyalcin.net/category/e-ticaret-adimlarim/

Benim her zaman söylediğim özel bir söz vardır ; ” dijital alanda başarı , internet ‘ i iyi bilmek ile değil insan ‘ ı iyi bilmek ile gelir ” h.y . 

IMG_2886Zappos.com Amerika’nın hatta dünyanın bir numaralı online ayakkabı mağazasıdır ve Nike ‘ dan fazla Nike ayakkabı satabiliyor ! evet yanlış duymadınız …

Zappos.com başkanı Tony Hsieh’in bir kitabını okumuştum  ve çok severek okuduğum bir kitap olmuştu. Başarılarının sırrını 3 şeye bağlamış Müşteri Hizmetleri, Kültür ve çalışanlarının eğitimi 

 

1234

gelişimi. Tüm para, zaman ve kaynaklarını bu üç alana yatırdıklarını dile getirmiş. Koşulsuz müşteri memnuniyetiniyle ilgili şöyle örnek vermiş. Müşteri beş farklı ayakkabı modelini sipariş edebiliyor ve hangisi uygun olursa onu satın alıp diğerlerini gönderebiliyor ve tüm nakliye harcamalarıda zappos tarafından karşılanıyor. Nakliye ücretini bir yük olarak görmemişler hiç bir zaman. Nike ’ dan daha çok 

IMG_2896

satmasının sırrı kesinlikle budur diye düşündüm.

“E-Ticaret ‘ de Hizmet En Büyük Reklam Aracıdır , Kaliteli Hizmet Arz Edeceğiniz İlk Şey Olmalı.” h.y

Şu yazımı okumanızı tavsiye ederim ; 
 ” 1 Siparişi 10 Siparişe Nasıl Çevirdim , 1 Müşteriyi 10 Müşteri Nasıl Yaptım
Kendi miladım olarak kabul ettiğim sene 2008 ‘ dir . 2008 Senesinde yazmaya başladığım bir blog benim için ; önce reklam aldığım bir

mecraya sonrada ciddi bir e-ticaret pazar alanına ve E-ticaret alanım nakit ‘ e , kaydedilen zamanlar da büyük tecrübelere dönüştü.

Şimdi mi ? Şimdi ise ayaklarımı zamana uyduruyor, yorumluyor, sağlam adımlar atıyorum ve tabi ki adım atmak isteyenlere nacizane tecrübelerimden bir kaç demet sunmak her zaman en büyük tutkum .

Öte yandan e-ticaret firmalarına danışmanlık veriyorum , E-Ticaret ile ilgili girişimlerim devam ediyor  ve özellik ile e-ticaret yeni girmek isteyen şirketlerde görev alıyorum.  Benim görevim şirketlere bu alanda bir pazar alanı ortaya çıkarmak ve pastadan onlara pay sağlamak bu payı onlara sunarken onların benim belirlediğim esaslara yani e-ticaret’in onlara belirlediği esaslara uymaları çok önemli. Unutmayın uyum katsayınız = başarı katsayınız.

IMG_2909

CV yazmayı sevmediğim gibi bu hakkımda  kısmı içinde fazlaca gevelemeyi sevmiyorum bloğumda ki yazılarımı okuyarak benim “hakkımda” sayfamın içeriğine siz karar verebilirsiniz. Böylece görecelik kuramına da uymuş oluruz değil mi ?

Bakalım anlattığımız kadar var mıyız , yok muyuz …

Sevgiler…E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.