Ebeveynler ve çocuklar, kişisel keşif ve Ebeveyn’lerin yönlendirme kabiliyeti

Yazmak için hep zor konuları seçmek zorunda değilim ama yine yapacağımı yaptım!

‘ yazının sonunda pucca örneğimi okuyabilirsiniz ”

Gözlemlemeyi sevdiğim alanlardan bir tanesi ülkemiz aile yapısıdır ve sıkça kendi kendime sorduğum sorulardan önemlisi Aile’ lerimizin hayatlarımıza olan etkisidir. Aile ‘ lerin çocukların hayatında ki etki oranı nedir ve ne olmalıdır ?

Gerçekten zor bir konu , duyguların ve doğruların bir arada nasıl yaşadığını görmek için iyi bir test ortamı . Bir insanın yeşermesi mühim bir süreç ve bu süreçte aile ‘ nin duracağı yeri doğru seçmesi gerekir , yanlış yer çocukların geleceğine gölge edebilir.

çıkış noktamızdan giriş yapalım ;

Bu konu ile ilgili en net gözlemlerimi insan hayatının dönüm noktalarından biri olan ” ben ne olacağım ? ” işte mesleğimi seçeceğim an geldi ” cümlelerinin kesiştiği noktada yaptım. Ben ne olacağım cümlesi anlık ancak ömre bedeldir.

Takdir edersiniz ki en önemli ve uzun vadeli hayat planlarını etkileyen kararlar bu ruh halinize esnasında atacağınız adımlara bağlıdır .

Evet , Ebeveynler hayat boyunca bir çok noktaya müdahale edecektir fakat ….

Arkadaşlarınız ile tatile gitmenize izin vermeyen Ebeveyn sadece bir yazınızı yer ama ne olacağınıza karar verme noktasında size yanlış yön veren aile geleceğinizi , üzgünüm ki mutsuz noktalara sürükleyebilir. ( üstelik farkında olmadan çünkü yukarıda belirttiğim gibi duygular ve doğrular … )

Bu yazıma başlarken  hedef kitle yaşım ne olmalıdır diye bolca düşündüm fakat hedef kitle yaşını bir türlü kestiremedim . Vardığım kişisel tespitlerimden her yasta çocuğa sahip ebeveyn nasibini alabilir .

Sert bir ara nota hazır mısınız ?
Ayrıca ! Çoğunluğu hedef alarak tespitleme yapacağım için istisnalar sayfayı kapatıp çıkabilir . Hayat ile ringe çıkmak zorunda olanlar için tespitler daha değerli çünkü onların aile yada kendi kararlarını alma noktasında gidecekleri yolun bedeli daha ağır olabiliyor.

Oysaki istisnalar kesesine koyduğum kendi kararını almasa dahi kaybedeceği tek şey kendi kararı olan ama ekonomik olarak güçlü ailelerin çocukları empati yapmakta güçlük çekebilir aynı şekilde bende onların yerıne kendımı hıc koyamam .

 1 TL nin de 1 Saniye nin de herkes için değeri farklı .

Aile , kişisel kararlar , eğitim ve ben ne olacağım , sarmalında hep örnek verdiğim şu metni tekrar paylaşayım ;

” İşçi sınıfına mensup ebeveynimin bütün birikimi benim üniversite masraflarıma gitmişti. Altı ay sonra, buna değmez dedim. Hayatta ne yapmak istediğime dair en ufak bir fikrim yoktu ve üniversitenin bunu bulmama nasıl yardım edeceğini bilmiyordum. Ve işte annemle babamın bir ömür biriktirdikleri bütün parayı harcamıştım. Ben de dışarı açılmaya dışarıda her şeyin iyi olacağına güvenmeye karar verdim. ”

Steve Jobs

 Güvenli bir hayat ve ülke kaderi !

Ebeveyn ‘ lerın çoçukları için daima guvenlı bır hayatı onlar için düşünmelıyız endışesi içinde olması kımı zaman / çogu zaman bu ulkenın kaderını dahı etkılıyor .

Bizden neden şu çıkmıyor bu çıkmıyor sorularının cevabını bir nebze bu yazıda vermek istiyorum . Ben bu algıyı konuşa konuşa sonunda kıracağım yoksa hep cesaretten yoksun nesiller yetişecek .

Ey Ebeveynler 

Çocuklarınızın sizin kararlarınıza saygı duymasını mantıklı bulduğunuz kadar sizinde onların açıklamalarına / kararlarına saygı duymanız gerektığını an-lam-lan-dır-ma-lı-sı-nız .

Anlamlandırmak ,

Neden , anlamlandırmalısınız diyorum çünkü onların hata yapma riski kadar , harika seyler yapma kat sayısı da yüksek , bundan dolayı sız ebeveyn olarak sebep sonuç ilişkisini kurarken dikkatli / esnek  / göreceli / cahil / bilge olmalısınız .

Siz , onların en az yüz katı kadar daha fazla düşünerek yine onların kararlarına ya set çekiyor olacaksınız yada tam destek veriyor olacak ! Sizde ki koruma iç güdüsünden gelen etki kat sayısı her şeye yol açabilir !

Çocuğunuz kendisini doğru ifade edemeye bilir , kendi yeteneklerini bir meslek grubu ile bağdaştıramayabilir ama siz bu yetenekleri gördüğünüzde lütfen bastırmaya çalışmayın  , nehre yanlış yön verirseniz toprak kaymasına yol açarsınız .

Amacımıza dönelim ; 

Ateş düşürür gibi kat sayınızı düşüreceğiz ;

Çocukların tüm hayatını etkileyen ben ne olacağım sorunsalını ,  iş hayatını da içine katarak örneklendirelim . Karşılaşılan genel durumlar arasında bakalım siz nerelerdesiniz ?

 • aile cocuguna garantılı ısler / garantili yaşam yolları secmesnı tavsıye eder
 • çocukların tali yollara zaman zaman girmesine olanak sağlar
 • rısklı ıslerden / yaşam yollarından kaçınmasını soyler
 • basarı rısk ıle gelebilir ,
 • rısksızde basarı gelebilir ,
 • huzur , sevdıgın / doğal yeteneklerinin tetiklediği işi yapmakla gelir
 • buyuk başarı daha buyuk riskler ile gelir ,
 • aile tüm tali yolları bir şekilde tıkar ,
 • aıle cocuguna garantılı ısler secmesını tavsıye eder ama cocugunun fıkırlerını de dınler
 • cocugunun fıkırlerını sadece dınler
 • cocugunun fıkırlerını dınler ve yonlendırır
 • dınler ve bırlıkta mantık yurutur
 • dınler ve dusunmeden curutur

yada hiç dinlemez ” Evladım bak ne işin var hayal kurma ile , hazır iş hayatı var entegre olmaya bak , para gelince huzur ‘ da gelir ! ”

İki tarafa da birer mesaj vermek gerekir ise ;

Çocuklara burada vermek ıstedgım mesaj kesınlıkle ailelerinizi dinlemeyin , değıl ! Fazla fazla dınleyın ama onlarada kendınızı dınletın , sizce benim doğal yeteneklerim ile bütünleşen iş kolları hangileridir diye düşünmelerini sağlayın .

Ey Ebeveyn ‘ ler ; siz anlanmak istediğiniz kadar evlatlarınızı da anlamaya çalışın  , dünya buyuk bir hız ile degişmeye devam edıyor 5 senelık zaman yas farklılıklarına değil nesil farklılıklarına dönüştü . Dün ile büyüduğünüzü kabul edın ve bugunu , yarını dusunerek anlamlandırın  !

Aynı kelime ile karşılaştık anlamdırmak

Çocukların kendilerini keşfetmesi ve bunu bir meslek ile anlamdırması gerçekten kolay değıl burada aile faktorü cok mühim. Çocuklar erken yaşta kendini kesfedıyor fakat bunu bir okul , eğitim biçimi veya meslek ile anlamdırması hıc kolay olmuyor .

Çocugunuz ders çalışmayıp youtube dan muzık vıdeo ları ızlemekten hoslanıyor ıse onun bu yönünün bir yetenek ıle baglantılı olup olmadıgını görmeye calışın ve bunu salt tembellik olarak görmeyin .

Futbol’da oyuncu keşfetmek dıye bir tabir vardır hocalar küçük yasta çocukları izler ve onlardan nasıl bır futbolcu olacağını anlamdırır ; fizığıni ,  oyun zekasını , karakterini gozden geçırır ve yarını dusunerek bır ongorude bulunurlar onlara fırsat verirler . Topu önlerine koyar ve şut çekmesini isterler .

Sizde çocuklarınızın şut çekmesine izin verin , bırakın ayakkabıları yırtılsın üstleri kirlensin , cocuklarınıza onarın yeteneklerı dahilinde fırsatlar sunmayı ihmal etmeyin .

Yazının sonunda çok sevilen blogger ve kitap yazarı Pucca ‘ dan bir örnek vermek isterim. ( https://twitter.com/PuCCaa ) . Kendisi bildiğiniz üzere bir blog yazarı olarak dünyalarımıza girdi sonra büyüdü büyüdü büyüdü çünkü doğal yeteneklerini arkasına aldı .

İşte bunu kendisinin çok güzel ifade ettiği bir video buldum Okan Bayülgen ‘ in programı ; bu işe yani blog yazmaya , kitap yazmaya hala yüzde yüz karar vermemiştim çünkü işsiz kalmaktan korkuyordum benim için tam bir gelir kapısı değildi henüz derken baba ‘ sının desteğini duyunca işin geldiği noktayı lütfen dinleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=N9IMyZaNUsc

 

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

2 adet yorum var

 1. Pingback: Şirketlerde doğru çalışan değil eski çalışan neden değerlidir ? | Hakan Y.

 2. Pingback: Üniversite mezuniyeti ve şimdi ne yap acağım/malıyım sorunsalı! | Hakan Y.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.