Küçük Girişimciyi Kör Eden Büyük Başarılı Girişimler

Değerli girişimi sevenler ,

Bu yazıyı neden kaleme aldığımı açıklayayım ; bilmiyorum siz kaç saatinizi hayatın her hangi bir noktasının nabzını tutarak yaşıyorsunuz ama ben bir günümün en az 4’de 1’ini  internet ‘ in nabzını tutarak yaşıyorum .

Günümüzde her birimiz internete entegre yaşıyoruz ve bu işin bir bileni olmanız bir süre sonra kaçınılmaz hale geliyor ; üstelik profosyonel olarakta ilgileniyorsanız , farkındalık kat sayılarınız artıyor.

Bu derece kaçınılmazlarımızdan biri haline gelen online yaşam içerisinde farkındalık gerçekten çok ama çok mühim . Hayatta doğru sorular daima doğru cevapları getirir . Bilinmesi gereken cevapların doğruluk çemberindeki öncelik sırasıdır.

Çünkü seçeceğiniz yolu sizin değer yargılarınız  ( doğrularınız ) belirler dolayısıyla buda seçimleriniz ve direkt olarak yaşamınızı etkiler. Doğruları sıraladınız peki bu doğrular arasından seçim yapmak sizi nasıl bir sürecin başlangıca sürükleyecek ?

Bildiğiniz insan psikolojisi ;

İşte benim bu yazıyı kaleme alma sebebimin gözümün önünde çırpınarak çöküşünü izlediğim bir çok e-ticaret girişimi oldu. Ve girişimcileri bu yazım ile  korkutmak istiyorum çünkü korkarlar ise temkinli davranırlar asıl amacım sadece onların daha temkinli davranmalarını sağlamak . Bildiğiniz insan psikolojisi sobada ilk elimizin yanması ile sıcağa karşı olan tepkimizin gelişmesi gibi.

8 Senelik arşivime inerek kendime şu cümleyi fırlatıp yankılarını sizinle paylaşıyorum ; ” küçük girişimcilerinin hayalleri & büyük girişimcinin başarıları

 • Hayaller
 • Sermaye
 • Fikir
 • Risk
 • Heyecan
 • İhtiyaçlar
 • Arz ve Talep
 • Bilmez
 • Tek başına
 • Kör/Topal
 • 6.ayda binileceği hayal edilen lüks otomobil
 • maliyet hesabı ile bakkaldan misket almayı eş tutabilir
 • reel ticaret ‘ in mikro ameliyata alınmış halini e-ticaret de görecek , haberi yok …

Tali yoldan devam edelim ;

Bizler yani insanlar bir işi yapmadan önce özellikle ticaret söz konusu ise bizden önce bu işi yapmış ve başarmış kişilere bir bakarız. Ve aklımızdan şunları geçiririz ; bu kişi A, B ve C ürünlerini satarak bu kadar para kazanmış ve kazanıyor bende de fikir var , az buçukta sermayem var . ( herkesin kendi çapına göre değişiliklik gösterir sermaye ve fikir dediğimiz şeyler ). Bende bu işi denemeliyim çünkü ben girişimciyim ve başarılı örnekler var önümde .

başarılı örnekler var önümde

Lise ‘ de felsefe hocamın şu düz mantık örneğini asla unutmıyorum ; bir çivi bir nal kurtarır , bir nal bir at kurtarır , bir at bir er kurtarır , bir  er bir süvari kurtarır , bir süvari bir ordu kurtarır ,  bir orduda bir ülke kurtarır “

İşte bu düz mantık ; girişimcileri uçurumun kenarına kadar gözleri kapalı şekilde götüren içteki o dürtünün bir açıklaması aslında. Elde ki sermayenin hunharca harcanması , doğru matematik hesaplarının yapılmaması ve tabi ki büyük girişimcinin çizdiği o pembe tablolar güzel hayaller gerçekten aynı yolu izlemek isteyen herkesi kolayca içine çekebilir.

Eldeki sermayenizi bir e-ticaret işine yatırmak istiyorsanız çok doğru hareket etmelisiniz . Bir e-ticaret paketi ( yazılımı ) , bir kaç çalışan ve tedarik zinciri ile kolayca paraları cukka yapacağınızı sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz .

çok yanılıyorsunuz .

Zaten her şeyin sebebi de bu ya ! Yanılgılar . E-ticaret öyle bir şey ki (2010 senesinde benimde bir e-ticaret şirketim vardı ) firmanızı ilk kurup , ürünlerini yükleyip ve ilk reklam çıkışlarınızı yaptığınızda size para kazandırmaya başlar .

Oturduğunuz yerden oh! dersiniz yükledim görselleri , tedarikçimten alıp gönderiyorum ürünleri ne ala işmiş . Bir kaç ay böyle gider işler , siparişler gelir ürünler gider , siparişler gelir ürünler gider. Biliyorsunuz ki siz satış yaptıkça keyfiniz de yerine gelecektir ama burada dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var ;

test

dikkat !

Satışlarınız arttıkça ( tek artacak şey keyfiniz değil ) elinizdeki yazılım , deponuzun alanı ,  araç sayınız , müşteri hizmetleri çalışanlarınız , şikayet sayınız , iade oranınız bunlarda da pozitif yani yukarıya doğru bir dalgalanma olacaktır. İşte bu noktada çok dikkatli olmalısınız çünkü satışlarınızın büyüme oranı masraflarınızın büyüme oranını eşit ise siz sadece spor yapıyorsunuz demektir yani para filan kazanmıyorsunuz hatta irtifa kaybediyorsunuz ama sadece bunun farkında olmayacak kadar derin uykudasınız.

2011 Senesinde aylık 3,000,000 ( eski para ile 3 trilyon TL ) ciro yapan bir firmada çalışıyordum . İşlerimiz gayet iyiydi ,  tedarik işi yapıyorduk ,  bir gün patronumuza dedim ki , biz neden daha fazla büyümüyoruz ?

Otur Hakan dedi bana ;

” Benim + 10 müşteri katmam için bünyeme şu arabadan 2 adet,  şu adamdan 2 adet , şu benzinden şu kadar litre , depoya şu kadar adam ,  daha lazım “ şeklinde bir kaç masraf kalemi saydı . ”  Biz bunları yaparsak sadece spor yapmış oluruz iş büyüyor sanarken sadece kendimizi yormuş oluruz hatta bu bizi yanılttığı için geriye doğru bile gidebiliriz ” dedi. Yıllık 30 Trilyon sermayeyi yöneten bir kişinin bu sözlerine kulak asmalıydım yani bu yorum kulağıma küpe olmalı idi , burada öğrenmem gereken şeyler vardı !

Önemli olan işin hacmini değil karlılığı arttırmaktı.

Amazon.com u bilmeyen yoktur sanırım işte yakın zamanda açıkladıkları zarar tablosu ve büyümenin ne kadar zor bir şey olduğunu bizlere gösteren değerler ;

” amazon 2012 yılının üçüncü çeyreğine ait mali sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen net satışları %27 oranında arttıran şirket, satışlarından 13.81 milyar dolarlık gelir elde etti.

Çeyreğe ilişkin öngörülerinde 50 ila 350 milyon dolarlık bir operasyonel zarar beklediğini açıklayan şirket, 28 milyon dolar operasyonel zarar açıkladı. Geride bıraktığımız yılın aynı döneminde 63 milyon dolarlık bir net gelir açıklayan Amazon, bu yıl ise 274 milyon dolar net zarar açıklamış durumda.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Amazon CFO’su Tom Szkutak’ın yapmış olduğu açıklamada, Amazon Web Servisleri ve Kiva sistemlerine yapılan yoğun yatırımların şirketin zarar etmesinde rol aldığını belirtti. Ayrıca, Amazon Cloud Drive’ın İspanya ve italya’da devreye sokulması ve video servisi Love Film’e yapılan yatırımlarda bu çeyrekte yaşanan zararın gerekçesi olarak gösterildi.

Şirketin bu dönemdeki rakamlarında Kuzey Amerika performansı önemli bir yer edinirken, küresel çapta büyümenin de gerçekleştiği, ancak bunun istenilen seviyede olmadığı belirtiliyor. Amazon’un kasım ayı sonunda piyasaya sürmesi beklenen 8.9 inç’lik Kindle Fire HD ile birlikte gelirlerini arttıracağı tahmin ediliyor. “

 Private Shopping ‘ lere Ürün Tedarik Ediyorum ;

Şu anda çalıştığım şirkette genelde private shopping ‘ lere ürün tedarik ediyorum bundan dolayı işin o tarafında yani e-ticaret ‘ in bu yükselen değerinde neler dönüyor rahatlık ile görebiliyorum .

2012 Senesinde bizzat başıma gelen ve sizlerinde belki bildiği Rocket İnternet  faciası var . Bizzat benimde depolarına gidip ellerinde kalan paramı almak için tüm çabamı sarf ettiğim bir firma. Ben ev kategorisinde bulunan westwing.com ‘ a ürün vermiştim ve firma Ülkemizden çekilince  , ürünlerimi sattılar ama paramı alamadım .

Yaklaşık 600 çalışanı olan ve 50milyon Euro sermaye ile ülkemize giren Rocket internet 6 yada 7 farklı koldan e-ticaret sektörüne giriş yaptı . Adwords ‘ ler , ürünler , kaliteli işler, üst düzey çalışanlar !

Peki hata nerede idi ? Bunu inanın direkt olarak benim bilmemde çok zor ama ortada bir gerçek var hızlı girişleri seven Rocket Türkiye pazarından beklediğini alamamıştı . Rocket in olayı şudur sizin 1 seneye yaydığınız operasyonu 3 ayda dener ve olayı görür karlılığı göremiyorsa ordan çekilir görür ise pek tabi devam eder . Bence karlılığı görmediler , Türkiye e-ticaret piyasasında bazı şeyler onların çekinmesine yol açtı ve bir cuma günü 600 çalışanını birden işten çıkardılar ayrıca bizler gibi tedarikçileride çok zor durumda bıraktılar paralarımızı ne kadar alabildik artık  koparabildiğimiz kadar.

Bu sadece bir örnek ya diğerleri !

Rocket i sadece örnek gösterdim en sıcaklarından bir tanesi olduğu için . Bir çok private shopping ‘ e mal sağladım . Bir çoğu ortadan kayboldu , bazılarını vadesi geldiğinde paramı tahsil etmek için aradığımda el değiştirdiğini söylediler. Bazıları vadelerini geciktirdiler en büyükleri bile bunu rahatlık ile yapabiliyor.

E-ticaret in korkutan yüzünü kimse görmek istemiyor ama bu operasyonlara , bu dalgalanmalara dayanmak hiçte kolay değil !

Yakın zamanda yine dükkanlarını kapatanlar ; Pabbuc.com ( 2012 ilk çeğriğinde %500 büyüme açıklamıştı ) , Narmoni.com her tarafta reklamları vardı duyduğum kadarı ile 250,000 TL kadar reklam ücreti harcamışlar  . Grunzi , fiyatbilir , gimora , yüzlerce fırsat sitesi ,  Bu şekilde size onlarca firma sayabilirim .

Diğer batan firmalar var E-ticaret ‘in 2013 ilk çeyrek itibari ile durumu için şu haberime geçiş yapabilirsiniz ;

http://www.hakanyalcin.net/webrazzi-haberler-ve-yorumlarim/

 

Büyürken uyutur ,  uyurkende sonunu getirir.

dayanmak hiçte kolay değil !

Evet , dayanmak kolay değil . İşte asıl konumuza doğru yaklaştık . Dünya üzerinde ki her işte olduğu gibi e-ticaret dede büyük yada küçük dalgalanmalar olabiliyor . Sizler işlerinizi kurup biraz büyütmeye başladığınızda bu sancılı dönemleri rahat geçirmeniz için kenarda devamlı sıcak paraya ihtiyaç duyarsınız işte bu paranız yok ise dayanamazsınız .

İşte küçük girişimcinin gözünü boyayan büyük girişimci başarıları sözlerimin ana noktasına geldik . Büyük girişimci bir ayakkabı sitesi açıyor 10 ay bu site iş yapmasa bile sitesini kapatmıyor ayakta tutacak gücü var ayda 100 – 200 milyar masraf yapacak kadar dayanıklı ve  hiç olmaz ise ilk tünel ışığını görmeyi deneyecek . Reklamlarada zararda olsa bile son hızı ile devam edecek. 10 ay dan sonra kovuşulacak refah ile de proje kendini amorti edecek ve karlılığa doğru uzayacak .

Pastadan birazcık da bana !

Peki benim pek zeki, fikir, heyecan ve çoşku dolu girişimcim bu sitelere aşağıdan nasıl bakıyor . Onlar sattı bende satarım , onlar 500 milyarlık satışımı yapıyor ben pastanın %10 nunu alsam yeter . İşte onlar yaptılar benim farkım ne diyerekten elindeki parası ile dalıyor bu havuza . İlk 3 ay iş yaptı yapmadı pat çat ileliyor ondan sonra bir bakıyor ki vay anam vay bu operasyonlar hiç kolay değilmiş !

Yukarıda belirttim tekrardan büyük harfler ile yazıyorum ; Satışlarınızın büyüme oranı masraflarınızın büyüme oranına eşit ise siz çok büyük yanılgı içindesiniz demektir.

 • Eğer olmuyorsa şimdiden söyleyeyim her daim sonuna kadar zorlamak sorunda değilsiniz ! Çünkü sizler büyükler kadar dayanacak güce sahip olamayabilirsiniz , herkesin dayanabileceği bir dalga var hepimiz boyumuzu aşan yerde bırakmalıyız ve sahile dönüp nefes almalıyız .

 Şunlara da dikkat edin ;

Bazı internet girişimcileri hali hazırda zaten zengin olan kişiler yada gençler diyelim . Yukarıda da bir çok kez altını çizdim ; onların büyük masraflara dayanmaya güçleri yetiyor çünkü bunlara e-ticaret girişiminden kazandıkları para ile yapmıyorlar hali hazırda bulunan paraları ile yapıyorlar . Yani dediğim gibi bir çok leveli başabaş noktası ile götürebilecek kadar nefesleri kuvvetli sonrada dalgaları aşıp durgun sularda rahat rahat nefes alıyorlar ama bizler yada bir çok girişimci bunu yapamayabilir . Yani başarıya giden yol inanılmaz meşakatlidir. Gözünüzü boyayıp iliğinizi kurutup nefesinizi kesebilir .

Hisse Satarak Nereye Kadar !

Büyük private shopping ler arasında durmadan hisse satıp yoluna devam edenler var . Oralarda neler döndüğünü tam olarak bilemiyorum ama sektör hakkında bulduğum her yazıyı okumaya çalışıyorum .  Şu anda ülkemiz e-ticaret inde en çok konuşulan konu karlılık konusu . Karlılık seviyeleri oldukça düştü ,  dalgalanmalar büyüyen firmaların hazır yatırım paralarından yiyor zaten onlarda olmasa dayanmaları çok ama çok güç . Amazon bile yakın zamanda zarar açıklamış iken , zarara uğramadan sıyırabilecek az firma vardır sanırım.

Burada önemli olan bir sonraki çıkış ivmesini yakalayabilmek , tabi dayanacak kadar kenarda paranız var ise ! Private Shopping lerin bu hisse satışları bizim ülkemize arap sermayesi girişine benziyor . Peki ya bunlar bittiğinde ne olacak işte o zaman göreceğiz bakalım 5 yıl içinde hangi büyük girişimler ayakta kalabilecek.

E-ticaret Sektörü – Yaşananlar ve Öngörülerim

Güncelleme :

Bu son paragrafta yazdıklarıma o kadar güzel destek geldi ki sektörden. Müsayit zamanınızda, mutlaka webrazzi deki yorumlarımı okuyun tekrardan buraya ekleyip bu yazımı parçalamak istemiyorum .

http://www.hakanyalcin.net/webrazzi-haberler-ve-yorumlarim/

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

2 adet yorum var

 1. Pingback: Daybuyday kapanıyor | Hakan Y.

 2. Yazılarınızı çok dikkatli okudum ve sizin gibi dedim ki satış yaptığını söyleyen çok firma var ama kimse masrafları tam hesaplamadığı için şuan sisli havada yürümekte… Ne zaman batıyorlar o zaman uykudan uyanacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.