Online televizyon yayınları artıyor, peki bizi/pazarı neler bekliyor?

Televizyon

Son zamanlarda kafayı taktığım ve üzerine öngörülerde bulunmaya çalıştığım konulardan biriside bu; online televizyon mecrası. Karşısında durduğumuz ekranlar ( tablet, telefon ve bilgisayar ) her şeyimiz haline geldi ! Peki burada bizi neler bekliyor? Gazetelerin dijitalleşmesi ile gelen evrim şimdide tv’leri zorluyor.

Televizyon ayrı bir cihaz Bilgisayar ayrı bir cihaz

Eskiden televizyon izlemek fiili, kumandayı alıp bir ekran karşısına geçmek ile gerçekleşirdi ve Televizyon ayrı bir cihaz Bilgisayar ayrı bir cihazdı, bilgisayar karşısına geçeyim de şu kanalı açayım diye bir seçeneğimiz yoktu .

Bu ayrımı ilk olarak tv kartları kırdı ve bilgisayar başında televizyon izlemeyi olanaklı kıldı . Şayet bir TV kartınız var ise internet bağlantısına ihtiyaç duymuyordunuz ve bir çok kanalı rahatlıkla bilgisayarınızın başında izleyebiliyordunuz.

Amerikan Pazarından, AVM ‘ lere

Tv kartları sonrası online mecrada TV izlenebilen bir dönem yaşandı ama bu işin paketlenmiş halde sunumu kesinlikle 2010’da geldi .Yani online tv izlemek bir hüvviyet kazandı diyebiliriz şöyle örnek vereyim size; bugün olduğu gibi 90 lı senelerde de İstanbul’da bir çok yabancı marka giyim ürününe ulaşabiliyordunuz . Karaköy’de bugünkü nargilecilerin orada bulunan yerde Amerikan Pazarlı diye tabir edilen bir yer vardı  ve bir çok markayı tane ile de olsa orada bulurdunuz ve yan yana dükkanlar şeklinde sıralanırdı.

Daha sonra ne oldu? Bu iş de paketlendi ve AVM’ler oluşturuldu .  Şimdi de online televizyon kavramı tam anlamı ile paket şeklinde sunuluyor. Bakalım bu paketler neler içeriyor..

Tivibu

Türkiye’de tv kanallarının kaliteli bir şekilde internet üzerinden izlenmesini sağlayan ilk sistem Tivibu ile geldi ! Tivibu bir çok tv kanalını yerli/yabancı online ve son derece kaliteli bir şekilde paketleyerek bilgisayar kullanıcılarına sundu . Daha sonra bu tablet ve akıllı telefonlara kadar ulaştı . Tivibu’yu yaklaşık 2,5 milyon kişi deneyimlemiş .

 Tv yinede Tv ‘ dir

Ayrıca Tivibu ev ile Tivibunuzu bir cihaz sayesinde televizyonunuza da entegre edebiliyorsunuz . Aslında burasıda ilginç ; Tv leri ötekileştirdik bilgisayarlara geçtik sonra tv yinede tv ‘ dir deyip bilgisayar özelinde ki iş modellerini tv ye entegre ediyoruz .

Aslında bu bir marketing işi diyebiliriz ! Atari devri bitti , iphone’lara atari kolu takıyoruz , çevirmeli telefon bitti şimdi ahizelerini akıllı telefonlarda kullanıyoruz, dokunmatik ekran geldi ipad’a klavye takıyoruz vs şeklinde gidiyor.

 

Turkcell Tv, TVYO, Digiturk Play …

Son zamanlarda bir çok akıllı tv portalı ortaya çıkmaya başladı ve hepsinin farklı çekim güçleri var . Digiturk Play ile Lig Tv maçlarını online olarak izleyebiliyor anlık olarak maç satın alabiliyorsunuz . TVYO dizi tekrarlı ile dikkat çekiyor, kanal sayısı kısıtlı ayrıca sosyal seyirci özelliği var .

Öte yandan bildiğiniz üzere Şampiyonlar Ligi yayınlarının hepsini Tivibu aldı ve dijital uydu hizmetlerine inanılmaz yatırımlar yapıyorlar. Bu çok ciddi bir yatırım ve Şampiyonlar ligi yayınlarını almak bence büyük iş !

‘Yayın akar seyirci bakar dönemi geride kaldı”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar

 Ekranlar, Ekranlar

Artık hayatımız online oldu ve saatler bu ekranların başında geçiyor. Hayatın neredeyse vazgeçilmezi olan Televizyonu bu ekranlara taşımak en doğrusu idi. diziler, filmler, maçlar vd. bir çok yayın dijital ile evriliyor.

Ulan İstanbul Dizisi

En güncel haberimiz bu, Kanal D ‘ nin sevilen dizisi Ulan İstanbul bundan sonra sadece internet’de yayınlanacak ve bölüm başı 1,99 TL ödeyerek izleyebileceğiz . ilk internet yayını ücretsizdi ve 1 Milyon’un üzerinde tıklanma ile Türkiye’de bir rekora imza atıldı. Bakalım önümüzde ki bölümde ilgi ne oranda olacak . Dijital bir yayın esnasında aslında bir çok kampanya yapılabilir ve daha fazla kişinin bu yayını izlemesi sağlanabilir, dijital var ise güç sizdedir . Öte yandan dijital ile ölçümleme kaliteniz %600 milyon artıyor.

Bence iş şuraya evrilecek

Bildiğiniz üzere uzmanlık alanım e-ticaret ve e-ticaret ile ilgili onlarca öngörüm, tezim ve olanı yorumlama şeklim vardır. Şimdi online tv nin kaderi bizim e-ticaret in kaderinin şurasına benzeyecek .

Kanallar online yayın haklarını bir süre sonra bu online paket programlarından geri alacaklar . Hani bilirsiniz ben ( http://www.hakanyalcin.net/turkiye-e-ticaret-pazari-bir-sey-mi-bekliyor/ ) şurada anlatmıştım, ney neyi nasıl tetikledi bizim pazarda diye.

Tv kanalları, paketlenmiş online tv’ler ile/sayesinde yani tivibu vb. bu işin hacmini görecekler sonra bundan çok keyif alacaklar , sonra da bu keyfi artık biz tadalım diyecekler ve hepsi online tv yayınına daha fazla yatırım yapıp kendi siteleri üstünden işi şekillendirecekler . Yukarıda da söyledim böylece datada kendilerinde kalacak. Tivibu ilgili kanalı izleyenlerin tüm bilgilerini size vermeyebilir ama ilgili kanal kendi sitesi üzerinden tüm bilgiyi rahatlıkla süzebilir. Öyle demeyin bu devirde bilgi her şey ! İşte aynı bir markanın ürünlerini başka bir e-ticaret sitesi üzerinden satarken bunları kimlerin aldığını bilmemesi gibi oysaki kendi sitesi üzerinden satsa tüm detayları bilir, müşterisini daha iyi tanır. Oysa ki tek yapabildiği siparişleri aracı e-ticaret sitesinin deposuna göndermek.

Ulan İstanbul dizisinin 1,99 Tl den satışı sonrası belkide bir çok program için bizi bu bekliyor, bilmiyoruz, bekleyip göreceğiz. Dizi için özel hazırlanan sayfada Migros reklamıda cuk oturmuş ( http://www.kanald.com.tr/ulan-istanbul/bolumler/ulan-istanbul-34-bolum ) artık online market alışverişine de ilgi artıyor buradan da güzel bir gelir modeli oluşmuş.

Bu taraf çok heyecanlı, bakalım neler olacak ! …

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.