Her alışveriş bir ipin ucu

Her alışveriş bir ipin ucu ;

Bu konuya değinmemin sebebi ; e-ticaret sitesi müşterilerinin nasıl değerlendirilmesi gerektiği ile ilgilidir .

E ticaret yapan muşterinin geleneksel ticaret musterisinden temel farkı ; alışveriş yaptığı yada ilgilendiği mağazaya bir iletişim bilgisi bırakmasıdır. Mouse tutan müşterinin fileli müşteriden bir çok temel farkı vardır ama bu fark omurgayı oluşturur . Bir eticaret sitesi bu iletişim bilgisi için bir maliyete katlanır , bu maliyet kimi zaman bir kampanya kimi zaman da online/offline alanlarda yapılan reklam belkide viral çalışmalar bile olabilir .

1 Kişiye ulaşmak için harcanan efor/maliyet  ilk hesap/kitap adımında size eksi bakiye verecektir . Bu eksi bakiyenin artıya dönmesi zaman içerisinde muşterilerin alışverişlerine devam etmesi ile gelir. Yani maratonu uzun düşünmek ve bunun bilince ile yola çıkmak lazım.

İpin ucunda satış ve karı yakalamak ;

Gel gelelim , 1 kere kapıdan içeri giren / sepetine ürün atan / alışveriş yapan müşteriye nasıl dokunalacağına !

Burada ki ayrıntı ise urun gamına bağlıdır. Urun gamının tüketim hızı ve tekrardan ihtiyaca donüşmesi ve ortaya çıkan ihtiyacın sizde son bulması önemli!

Hızlı tuketim urunu satıyorsanız örneğin bebek bezı musterinin size donmesi daha erken olur, Pırlanta satıyor iseniz bu sure uzar , Kıyafet satıyorsanız sezon geçişleri önemlidir , Bir e ticaret girişimi için daha once alışveriş yapan muşterinin tekrardan aynı siteyi seçmesi bir çok açıdan değerlidir .

Muşterinin ilk alışverişinden memnun kalması ve bu deneyimi tekrardan yaşamak istemesi , sizi refere ettiği anlamına da gelir. Yukarıda belirttiğim gibi yeniden gelen muşteri bir çok açıdan değerlidir.

Girişiminizin ilk yılında 100 bin üye için katlandığınız , örneğin x 0,75 = 75.000 tl , ikinci sene bu maliyeti fazlaca çıkarmalı ki bakiyeniz artı yazabilsin yada öz sermayeden eksilmeye devam etmesin şeklinde açıklayabilirim.

Sitenizde daha fazla ürün listeleyerek değil sattığınız ürüne her açıdan değer katarak büyüye bilirsiniz.

Burada amacımız ; maliyeti arttırmadan aynı müşterilere daha fazla ürün satmak/sepet ortalamasını arttırmak onlara kulak vermek ve  ihtiyaç alanına daha fazla girerek , para kazanmanın yolu aslında.

Maliyet karlılık ciro üçgenini çok iyi kurmalısınız !

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.