Üniversite seçimi, mezuniyeti ve şimdi ne yapacağım sorunsalı!

Bu sene , kardeşimin üniversite seçimlerinde yaptığımız beyin fırtınaları ve onun kendi içerisinde yaşadığı şu bölümü seçersem ilerde hangi meslek grubuna mensup bir insan olacağım telaşları, senenin önemlileri arasında idi .

”Modern” insanın eğitim ve öğretim sürecinde ki en belirleyici etken olan üniversiteler hiç şüphesiz ki “hayatımızın bütününü etkileyen kurumlar.”

Son 4 kelimemizi tekrarlayalım;  ” hayatımızın bütününü etkileyen kurumlar. ”

Kardeşimden ve milyonlarca üniversite öğrencisinden duyduğum bölüm seçimi ve mezuniyet sonrası bana getireceği fırsatlar neler olacak  sorusunun kaynağında yine; üniversitelerin insan hayatının bütününü etkileyen kurumlar olması yatıyor.

 

-Üniversiteiş, kazanç ve hayat kalitesi- denklemi içinde öğrenci sonsuz kere gidip gelmekte.

Peki; Üniversite’ ler  gerçekten hayatlarımızın bütünü etkileyen kurumlar mı ?

 1. Bunu bir doğru olarak kabul eden öğrenci; Üniversite ‘ de yanlış bölümü seçtim ve şimdi iş bulamıyorum üniversite tüm hayatımı etkiledi ; diye yakınıp kendini tüketebilir.
 2. Üniversiteden mezun olduğum bölüm hayatımın tüm gidişatını etkileyecek  ve ben bunu başarılı bir şekilde kariyerime yayarak ilerlemeliyim diyen bir öğrenci; Üniversite’den mezun olduğu bölümden şikayet etmez, sisteme uyar, bölümü ile ilgili bir işe girer ve o şekilde çalışmaya devam eder.
 3. Üniversite neden hayatımın bütününü etkilesin ki diyen bir öğrenci; tıkandığı yerde kendi yolunu rahatlıkla/çabayla çizebilir. Mezun olduğu bölüm ile ilgili iş bulamadığında yada bu mesleğin kendisine göre olmadığını gördüğünde yeni iş kollarına/mesleklerine doğru yönlenir.

 

konuyu biraz açalım…

Mezuniyet ve Sonrası

Seçtiğiniz bölümden mezun olduğunuz gün artık önünüze bakma vakti gelmiş demektir. İşte tamda burada yazımızın ana fikrine dokunuyoruz ; önümüze bakarken bitirdiğimiz bölümün belirleyiciliği ?

Mezuniyet sonrası iş hayatına adım atacak bir kişi bu adımı atarken çeşitli karar, kader ve şans  mekanizmalarından geçer ;

 • Okuduğu bölüm ile ilgili bir iş arayabilir
 • Okuduğu bölüm ile ilgili iş aramak zorundadır
 • Aile şirketinde baba/dayı/amca mesleğin de devam edebilir
 • İşçi olmayı değil patron/girişimci olmayı ( kendi mesleği yada dışında )  bir iş kurmayı tercih edebilir
 • İyi bir işçi olup kariyer yapıp hayatını beyaz/mavi yaka olarak geçirmeyi kendine hedef edinebilir .
 • Okuduğu bölüm dışında bir iş arayabilir

Tüm yukarıda ki maddeler ;  iyi ve güzel bir hayatın gelmesi için aralanan kapılar ama kapılar ardında sürprizler ( iyi yada kötü ) her daim olacaktır. Üniversitenin önemli bir viraj olduğu düşüncesi zihinlerden çıkmadıkça hayatta başarısız olanlar yeni yollar denemeyi aklına dahi getirmeyecektir .

Benim de bu yazıyı kaleme alma amacım, üniversiteden mezun olanların, iş bulma konusunda tıkandıkları  yerde takılıp kalmamaları ve artık geçmişi orada bırakabilmeleri. * Bitirdiğiniz/Mezun olduğunuz bölümleri sevin ama aşık olmayın, yanlış şeye tutkulu olmak zamanınızı / hayatınızı çalabilir. Yeni yollar denemek’ ten asla bıkmayın/korkmayın

Kendi meslek hayatımdan örnekler verir isem;

 1. Çok iyi satış müdürleri gördüm turizm meslek lisesi mezunu
 2. Çok iyi pazarlama uzmanları gördüm lise mezunu
 3. Çok iyi IK müdürleri gördüm işletme fakültesi mezunu
 4. Çok iyi girişimciler gördüm okuldan atılan
 5. Okuduğu bölüm ile ilgili işlerde çalışıp başarısızlığın ve mutsuzluğunu kısa sürede farkına varan ve kendine doğru yolu çizen bir çok kişi ile tanıştım…

Yani üniversite de okuyacağınız bölümü seçerken tüm ömrününüzün burada sıkışıp kalmak zorunda olduğunu düşünmeyin!  Umutsuzluk arkadaşınız olmasın ve mezun olduğunuz bölümler sonrası da sakın içinizde ki hareket etme güdüsünü bu bölümün size çizdiği hapse tıkamayın.

Bende bu sorunları yaşayan biri olarak , İşletme fakültesi mezuniyeti sonrası gördüm ki 4 sene sürdürdüğüm finans/muhasebe işleri kesinlikle ruhuma , zevkime , iş yapışıma , aklıma zihnime hitap etmiyordu . Bu mesleğin bana süreklilik katması imkansızdı meslek güzel fakat ben bu meslek için doğru kişi değildim. Farkındalığım 3.sene beni daha da boğmaya başladı ve 4. senenin sonunda her şeyden sıyrıldım, muhasebecilik mesleğini bıraktım.

Üniversite’nin hayatın bütününü etkileyen kurumlar olması umrumda da değildi çünkü ben istediğim ve kendimi daha iyi gösterebileceğim bir mesleğe yöneldim. ( internet >e-ticaret>dijital) ( 7 Senedir’de harika/keyifle/şevkle ilerliyorum . )

Kendi hayat bütünlüğümü aralayan bu kapıyı inşa etmiştim ve iyi/kötü sürprizlerin beklediği bu dünyada en büyük avantajım; yeteneklerimi daha iyi sergileye bileceğime olan inancım idi !

Şunu unutmayın, üniversite; eğitimin paketlenmiş şekilde size sunumudur, eğitim ise sizin bu paketler içerisinden yeteneklerinize uygun olanları seçip doğru adımları atmanızı sağlayabilecek bir araçtır. Paket dışına çıkmaktan korkmayın, eğitim sizin yeni kapılar aralamak da ki en büyün aracınız olacak.

Demem şu ki; birbirinden farklı konularda ayrı ayrı ilgi duyduğunuz alanlarda eğitim alıp kendinizi her daim geliştirebilirsiniz ama üniversite’den aldığınız pakette bu mümkün değil . Burada ne demek istediğimi merak ediyorsanız ; şu yazıma da bir göz gezdirin steve jobs örneğini okuyun ; http://www.hakanyalcin.net/girisimcilik-ruhunun-ozgurlugunde-okul-belirleyecimidir/ .  

Steve J. Üniversite’yi bırakıyor ve ama apple ‘ı apple yapan ( farklılaştıran ) serigrafi eğitimini/dersini almaya devam ediyor çünkü bu dersi ruhuna ve yeteneklerine uygun hissediyor.

Son Söz

Sizde yeteneklerinizi daha iyi sergileyebileceğiniz alanlara yönelirseniz şefkle/keyifle ve sürdürülebilir bir üretim içinde ilerleme kaydedebilirsiniz.

Bol Şans!

“Bu arada mezun olmadan her daim/her boş vaktinizde pratik çemberinde kalmanızı tavsiye ederim örneğin yaz tatilleriniz de daha çok cep haşlığı için değil de ilgi duyduğunuz alan ile ilgili yerlerde çalışmanız çok önemli”

21 Mayıs 2018 Güncelleme: Kız Kardeşim Mezun oldu ve Youtuber oldu : ) sonra mini fenomen oldu, kişisel gelişime merak saldı ve bununla ilgili eğitimler/sertifikalar almaya başladı.

Benzer Yazılar;

Ebeveynler ve çocuklar, kişisel keşif ve Ebeveyn’lerin yönlendirme kabiliyeti

Girişimcilik ruhunun özgürlüğünde okul belirleyecimidir ?

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

Sadece bir yorum var

 1. bilal

  hakan bey sizi takipteyim harika bir uslubunuz var.Beni etkilediniz tebrikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E Ticaret © 2012, Tüm yazıların hak ve sorumluluğu Hakan Yalçın'a aittir.